1. Ana Sayfa
  2. Biyografi
  3. Zafere Hücum – Rush (2013)

Zafere Hücum – Rush (2013)

Zafere Hücum – Rush (2013)
1
8.1
2013
İngiltere, Almanya, ABD
2 Saat 3 Dakika
Ron Howard

Zafere Hücum, üç ülkenin ortak yapımı olan sinema filmleri arasındadır. Amerika, İngiltere ve Almanya yapımı bu film, dram tarzındaki başarılı filmlerden biridir. Biyografi olması nedeni ile de ayrı bir önemi bulunmaktadır. Yönetmeliğini Ron Howard’ın yaptığı filmin başrollerinde, Chris Hemsworth, Daniel Brühl oynamaktadır. Film, yaşanmış bir öykünün beyaz perdeye uyarlamasıdır. 1970’li dönemlerde son derece popüler olan araba yarışlarının konu edindiği yapımlardandır. Hırs, mücadele ve azmin tema olarak işlendiği film, araba yarışlarından hoşlananlar için de izlenmesi tavsiye edilen film önerileri arasındadır.

Zafere Hücum Filminde Neler Oluyor?

Zafere Hücum Filmi, iki rakibin kıyasıya mücadelesini konu almıştır. Niki Lauda ve James Hunt birbiri ile yarışan iki rakiptir. Araba yarışlarının da en gözde iki ismidir. Grand Prix yarışlarında da birlikte yarışacaklardır. Diğer adaylara nazaran en çok bu iki ismin kazanacağına kesin gözüyle bakılacaktır. Niki Lauda bu yarışta talihsiz bir kaza geçirir. Aracı arızalanır. En kötüsü de Niki Lauda yaralanmıştır.  Yarışı rakibi olan James Hunt kazanır. Bu talihsiz olay sonucu yenilgi yaşayan Niki Lauda çok üzülecek ve bir o kadar da hırslanacaktır. Tedavisinin ardından çalışmalara hız kesmeden devam edecektir. En önemli ödül, elbette dünya birinciliği olacaktır. Dünya birinciliği için iki aday da kıyasıya çalışacaktır. Bir buçuk aylık bir aradan sonra Niki Lauda da azimle ve bir önceki yenilginin yarattığı hırsla çalışmalarını arttıracaktır. Dünya birinciliğini acaba hangi aday kazanacaktır? Bu konuda iki adayın hem çalışmaları hem de birbiri ile olan ilişkileri de filme konu olmuştur.

Azim ve Hırsla Başlayan Çalışmalar

Araba yarışlarının en geniş kitlelerce izlendiği dönemler olan 70’li yıllara bir perspektif sunması bakımından da izlenecek filmler arasındadır. Bir yarış sonrasındaki yenilgi, diğer bir yarışa hazırlanmak için çok daha fazla hırs yaratabilir mi? Niki Lauda’nın karakteri ve azmi de sinema dilinde başarılı bir şekilde işlenmiştir. İki yarışçının seneler süren rekabeti sonunda dünya birinciliği kimin olacaktır? Biyografi tarzında yapılan bu film, merakla beklenen sonucu kadar, işleyişi de güzel olan sinema yapımları arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Kuralsız - Insurgent (2015) başlıklı makalemizde 2015, Ansel Elgort ve Robert Schwentke hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap