1. Ana Sayfa
  2. IMDb +7
  3. Yeşil Yol – The Green Mile (1999)

Yeşil Yol – The Green Mile (1999)

Yeşil Yol – The Green Mile (1999)
3
8.6
1999
ABD
3 Saat 9 Dakika
Frank Darabont

Stephan King’in başarılı romanından yönetmen Frank Darabont tarafından sinemaya aktarılan The Green Mile – Yeşil Yol, dikkat çekici konusuyla büyük ilgi uyandırmıştır. Başrollerinde Tom Hanks ve Michael Clarke Duncan’ın yer aldığı film, fantastik, dram türünde olup Amerika Birleşik Devletleri yapımıdır.

Bir Mahkûmun Sıra Dışı Hayatı

Farklı konusuyla izlenme rekorları kıran The Green Mile filmi, 1935 yılını anlatan ve yalnızca idam cezasına mahkûm olanların barındırıldığı bir cezaevinde geçmektedir. Cezaevinde baş gardiyan olarak görev yapan Paul Edgecomb, idam cezası alan mahkûmları, elektrikli sandalyeyle idam edilmek üzere olan odaya götürmekle görevlidir. Film, iri ve korkutucu görünümünün aksine iyi ve yardımsever bir kalbi olan John Coffey’in bir yanlış anlaşılma sonucu cezaevine düşmesiyle birlikte cezaevinde başgardiyan olarak görev yapan Paul Edgecomb’la kurduğu sıra dışı ilişkiyi anlatmaktadır. John Coffey hem bu kadar yardım sever hem de nasıl bir katil olabilirdi? Baş Gardiyan Paul tam bir ikilimin içerisine girer.

John Coffey Gerçekten Katil Midir?

İki kız gen kıza tecavüz edip öldürmekten yargılanarak idam cezasına mahkûm edilen John Coffey’e, cezaevindeki Paul Edgecomb dâhil olmak üzere birçok çalışanın önyargılı olmasına rağmen dev görünümlü bu suçluyla kurulan iletişimle birlikte insanların bakış açıları değişmeye başlar. İnsanüstü güçlerinin sayesinde başgardiyan Paul Edgecomb’un uzun süredir sorun yaşadığı ve bir türlü çözüm bulamadığı rahatsızlığını iyileştiren John Coffey’in pamuk gibi kalbinin olduğuna ikna olan gardiyanlar, onun katil olmayacağını düşünmeye başlarlar. Görüntüsünün aksine garip güçleri ile ortaya çıkan kibar ve yardımsever karakteri olan John Ceffey’in idam zamanı yaklaştıkça başta Paul Edgecomb olmak üzere Ceffey’in ölmesini istemeyen diğer gardiyanlar için de çaresiz bekleyiş başlamaktadır. Sonunun ne olacağı merakla beklenerek izlenen The Green Mile filmi büyük beğeni toplamıştır.

Bir önceki yazımız olan Son Cadı Avcısı - The Last Witch Hunter (2015) başlıklı makalemizde 2015, Breck Eisner ve Elijah Wood hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap