1. Ana Sayfa
  2. Aksiyon
  3. Yeşil Fener – Green Lantern (2011)

Yeşil Fener – Green Lantern (2011)

Yeşil Fener – Green Lantern (2011)
2
5.5
2011
ABD
1 Saat 54 Dakika
Martin Campbell

Yeşil Fener isimli filmin konusu birçok filmden ve kurgudan ayrılarak özel bir anlam taşır, adeta özgün bir eser tadı verir. İnsanlık denen duygunun zamanla azaldığı, insanların birbirlerine merhamet ve vicdan duymadığı bir vakitte Yeşil Fener Kolordusu meydana gelmiş ve insanlar arasında sağladıkları asayiş ile kendilerini göstermişlerdir. Bu kolordu, birçok kimsenin gücünden çekindiği ve karşı gelemediği bir birliktir. Yeşil Fener Kolordusu, insanlar arasında barışı, güvenliği ve adaleti tesis etmeye yönelik davranır ve askerleri daima barış yanlısı olarak yetiştirilir. Her ne kadar kuralcı bir birlik olsalar da insanlık yönleri pek gelişmemiş, merhamet açısından çok zengin olmayan bir yapıya sahiptirler.

Yeşil Fener Kolordusunda her askerin kendine ait bir süper yüzüğü vardır. Bu süper yüzüklerin her birinin de kendine özgü güçleri bulunmaktadır. Parallax adındaki düşman birliği, Yeşil Fener’in sağladığı asayişi bozmaya ve işleri kızıştırmaya başlayınca ortam gerilir ve evren tam anlamıyla Hal Jordan adındaki bir pilota emanet edilir.

Pilot Hal Efsanevi Olan Yüzüklerin Güçlerine İnanmaz

Her ne kadar pilot Hal, yüzüklerin taşıdığı güçlere inanmasa da ortada Parallax adında bir düşman gücü ve kızışmış bir ortam vardır. Bu nedenle Hal, omuzlarına binen yükü kabullenir ve evrenin kaderine dâhil olur. Yeşil Fener Kolordusunun Hal’e ihtiyaçları vardır, bu nedenle Hal öncelikle kısa bir eğitimden geçer. Kendisini bu göreve hazırlaması gerekir. Yeşil Fenerlilerde olmayıp Hal’de olan insanlık kavramı ise evreni kurtaracak yegâne unsurdur. Hal, korkularını yönetmeyi öğrenip insanlığını kullanarak ancak bu savaştan galip olarak çıkabilecektir. Hal beklenen cesareti gösterdiğinde artık gerçek bir Yeşil Fenerli olacaktır.

Yeşil Fener Kolordusu

Yeşil Fenerli askerler için önemli olan tek şey bu düzenin kurtarılmasıdır. Bunun için film, düzene karşı isyan çıkaran Parallax adındaki düşman kuvvetiyle savaşmayı konu edinir. İlk başlarda gerçek bir yeşil fener kolordusunda bulunmayan Hal, filmin ilerleyen bölümlerinde üzerine binen yükün farkına vararak yavaş yavaş cesur bir askere dönüşmeye başlar. Pilot Hal, Parallax ile savaşında birçok macera, gizem ve gerilim unsurları bulunmakta bu durumda izleyicileri ekran başına kitlemektedir.

Bir önceki yazımız olan Travma Merkezi - Trauma Center (2019) başlıklı makalemizde 2019, Bruce Willis ve Matt Eskandari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap