1. Ana Sayfa
  2. Bilim Kurgu
  3. Yer Çekimi – Gravity (2013)

Yer Çekimi – Gravity (2013)

Yer Çekimi – Gravity (2013)
2
7.7
2013
İngiltere, ABD, Meksika
1 Saat 31 Dakika
Alfonso Cuaron

İki önemli ve başarılı insan, bir uzay görevine çıkarlar. Bu görev aslında oldukça normal bir iştir. İkilinin kolay bir şekilde yerine getireceklerini düşündükleri görevde beklenmedik şeyler yaşanır ve kendilerini zorlu bir süreç bekler. Dr. Ryan Stone, zeki ve akıllı bir tıp mühendisi olarak bu görevde yer alır. Kendisi, ilk defa bir uzay yolculuğu yapacaktır ve bu görevde yanında son derece başarılı ve deneyimli bir astronot yer alır. Matt Kowalsky, emekli olmadan önceki son görevine Dr. Stone ile birlikte çıkar. Yetenekli astronot Kowalsky, yönetiminde olan uzay mekiği, yolculuğuna sorunsuz bir şekilde başlar. Dr. Stone ilk uzay yolculuğu sebebi ile Kowalsky ise son görevi nedeni ile heyecanlıdır. Ancak görev ve uzay yolculuğu, hiç de bekledikleri gibi olmayacaktır.

Uzayda Kaza

Dr. Stone ve astronot Kowalsky, uzay yolculuğuna normal bir şekilde devam ederler. Her şeyin yolunda olduğu rutin keşif yürüyüşlerinden bir tanesini gerçekleştirirler. Ancak bir anda ikiliyi şok eden bir felaket yaşanır. Uzay mekiğine bir cisim çarpar. Bunun sonucunda da mekik, paramparça olur ve dağılır. İki bilim insanı, uzayın uçsuz bucaksız boşluğunda yalnız kalırlar. Dr. Stone ilk uzay yolculuğunda, Kowalsky ise son görevinde çok büyük bir felaket ile karşı karşıya kalır. Yeryüzü ile iletişimleri de tamamen kopan ikili, uzayda başbaşa kalmışlardır.

Uzaydan Çıkış Yolu Bulunabilecek Mi?

Dr. Stone ve Kowalsky, sonsuz uzay karanlığında ne yapacaklarını bilemezler. İkili çok korkar ve bu korkuları zaman geçtikçe paniğe dönüşür. Çünkü akıllarına herhangi bir şey gelmez ve iletişim imkânları da bulunmaz. Bütün bunların üstüne ikilinin var olan oksijen miktarı da sınırlıdır. Yani zaman geçtikçe sahip oldukları oksijen de tükenmeye devam eder. İki bilim insanı, hızlıca düşünerek bir çözüm yolu bulmak zorundadır. Uzayın derinliği ve sonsuzluğu ikisini çok korkutsa dahi bir çözüm yolu bulmaya odaklanırlar. Aksi takdirde uzayın derinliğinde süzülen iki ceset haline geleceklerdir. Son görevinde olan astronot Kowalsky ile ilk uzay yolculuğunu yapan Dr. Stone uzaydan kurtulmak için her şeyi denemeye hazırdır.

Bir önceki yazımız olan Senden Önce Ben - Me Before You (2016) başlıklı makalemizde 2016, Emilia Clarke ve Janet McTeer hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 8 ay önce

    Çok güzel bir film beğendim ben…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir