1. Ana Sayfa
  2. Arkadaş Ortamı
  3. Yaşam Şifresi – Source Code (2011)

Yaşam Şifresi – Source Code (2011)

Yaşam Şifresi – Source Code (2011)
1
7.5
2011
ABD, Kanada, Fransa, Almanya
1 Saat 33 Dakika
Duncan Jones

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sinema sektörüne olan ilgi artmıştır. İlginin artmasıyla birlikte çok fazla film yapılmaya başlanmıştır. Bu filmlerde en fazla talep görenler de aksiyon filmleri olmuştur. Dünyanın en popüler sanatının sinema olmasında aksiyon filmlerinin önemli bir yeri vardır. İnsanlar aksiyon ve gerilim filmleri izlerken, film olduğunu bilseler bile gerçekçilik payı olsun isterler. Gelişen teknolojiyle beraber gerçeklik yönü artan ve özel efektlerle daha etkileyici filmler yapılmaya başlanmıştır.

Yaşam Şifresi Özet ve Detaylar

Colter Stevens, hükümetin geliştiği yaşam programı için devlet tarafından görevlendirilen bir askerdir. Her şeyin bir trende başladığı filmde Colter neden burada olduğunu bilmemektedir ve kendine geldiği zaman karşısında Christina isimli bir kendisini tanıyan bir kadınla karşılaşır. Oysaki kendisi onu tanımamaktadır. Aynaya baktığı zaman büründüğü bedene ait olmadığını görür. Tren Chicago’ya doğru yol alırken 8 dakika durağa varmadan büyük bir patlama oluyor yüzbaşı ve trendeki herkes yaşamını yitiriyor.

Gözlerini açtığında yine kendini bedeninde bulur ve ona yapması gereken görevi Goodwin anlatmıştır. Yaşam şifresi programı, başka bir kişinin kimliğine geçip, onun son 8 dakikasını yaşabilmektir ve böylece trende patlatılan bombaları kimin patlatacağını öğrenmek kolay olacaktır. Steven resmen dejavu yaşamaktadır. Trende ölen insanların tekrardan yaşaması onun elindedir. Bunun içinde sadece 8 dakikası vardır. Yüzbaşı trene suikast düzenleyen kişilerin bulana dek zaman bu yolculuğuna devam ediyor.

Colter Stevens’ın görevi bombaların yerini bulmak ve ikinci bir saldırıyı engellemektir. İkinci bir saldırı olup olmayacağı şehir halkını çok tedirgin etmektedir. Chicaga’ dakı insanlar artık şehri boşaltmaya başlamışlardır. Yüzbaşı Stevens görevini başarıyla tamamlayabilecek mi, son bir şansı olup olmadığı merak duygusu uyandırır. Trene her dönüşünde 8 dakikası olan Stevens, zamanla yarışabilirse bulduğu tüm delillerin ölümcül olan patlamalara engel olabileceğini düşünür. Masum insanların hayatı 8 dakika içinde saklıdır.

Yaşam Şifresi Yönetmen ve Oyuncuları

Bilim kurgu  ve aksiyon türünde olan film İngilizce’den çevrilmiştir ve yönetmeni; Duncan Jones’dir. Oyuncular; Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Fermiga, Scott Bakula ve Jeffrey Wrigth’dir. Senaristi, Ben Ripley’dir.

Bir önceki yazımız olan Kuralsız - Insurgent (2015) başlıklı makalemizde 2015, Ansel Elgort ve Robert Schwentke hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap