1. Ana Sayfa
  2. Aile
  3. Vol-i – Wall-E (2008)

Vol-i – Wall-E (2008)

Vol-i – Wall-E (2008)
2
8.4
2008
ABD
1 Saat 38 Dakika
Andrew Stanton

Wall E bir bilim kurgu animasyonudur. Andrew Stanton yönetmenliğin de 2008 yılında vizyonlara girmiştir. Kadrosu ve animasyon ekibiyle harikalar yaratmıştır. Wall e karakterini seslendiren Ben Brutt ve ona eşlik eden Eve rolünü seslendirmesiyle Elissa Knight, gibi kadrosuyla izleyenleri hayran bırakan bir başyapıttır. Animasyonlar çocuklara yönelik sanılsa da bu başyapıt tam tersi olduğunu kanıtlamıştır. Ne izlemeliyim diye düşünenlere film önerisi olarak hiç düşünülmeden önerilebilecek bu bilim kurgu animasyonu, konusuyla da izleyenlere ders verir niteliğindedir. İnsan ırkının geri dönülmez yaptığı hataları animasyon derecesine indirip, izlerken düşündüren bir başyapıt ortaya çıkarılmıştır.

Filmin Özeti

Filmin özetinde Wall e adında ki başkahraman olan robot, dünyadan çok uzakta uzayda izleyicilerin karşısına çıkmaktadır. Başkahraman olan robot insan ırkının bitip tükenmez zararlarından yok olan dünyanın ve evrenin tek yaşayan varlığı olma niteliğindedir. İnsan ırkının doyumsuzluğundan, doğayla olan savaşını kazanmasından dolayı her şeyini kaybedip tek yaşam kıpırtısının bile kalmadığı gezegende yaşamaktadır. Wall e hurdacılık yapan akıllı bir robot ve insan duygularını besleyen, insanlara birçok düşünme yolu açan ve bilgilendiren bu karakter, hurda toplamaya gitti bir gün  kendinden daha gelişmiş bir robotla karşılaşır. Karşılaşılan bu robotta yaşam belirtileri olmasa da Wall e onu alıp yaşam alanına götürür. Animasyona katıla yeni robot Rose adından gezegende yaşam var mı diye programlanıp uzaya gönderilen bir robottur. Rose görevini yaparken arızalanması sonucu sistemini kapatmıştır ve Wall e sayesinde tekrar hayat bulmaya başlar.

Wall e’nin yaşattığı bir çim sayesinde uzayda hayat olduğu bildirisi Rose tarafından yetkili olduğu robotlar dünyasına bildirildikten sonra animasyon insan ırkını tüm gerçeklerle baş başa bırakıyor. Animasyonda aşk konusunun da işlendiği birçok alanda insan ırkına dur denildiği bu ödüllü bilim kurgu animasyonu film önerisi kategorisinde izleyicilere sunuluyor.

Bir önceki yazımız olan Thor (2011) başlıklı makalemizde Anthony Hopkins, Chris Hemsworth ve Kenneth Branagh hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap