1. Ana Sayfa
  2. Aksiyon
  3. Uyumsuz – Divergent (2014)

Uyumsuz – Divergent (2014)

Uyumsuz – Divergent (2014)
3
6.6
2014
ABD
2 Saat 19 Dakika
Neil Burger

Divergent Türkçe adıyla Uyumsuz bir ABD filmi olup Bilim Kurgu, Aksiyon ve Romantik türünü kapsamaktadır. Yönetmeni Neil Burger’dir. Oyuncuları Shailene Woodley, Theo James, Kate Winslet’dır. Ana konu uzak bir gelecekte geçmekte olan hikâyesinde insanlığın her birinin farklı farklı bir düzende yaşaması daha sonra bu insanların 16 yaşına gelmesi ile birlikte farklı insani özellikleri ile artık bir arada ömür boyu bir yaşam sürdürmeleri işlenmektedir. Bu grup içerisindeki Tris Uyumsuz’dur. Ve böyle bir gruba dâhil olması mümkün olamamaktadır. Ve Uyumsuz’lar bir lider tarafından yok edilmektedir. bu sebeple hayatını kurtarmak için Four adlı gizemli bir yabancı ile işbirliği yapmak zorunluluğu doğar.

Divergent Filminde Neler Oluyor?

Divergent filmi distopik bir filmdir. Yani distopya gelecekte olabilecek olumsuz toplumları tanımlamak amaçlı kullanılan bir terimdir. Divergent filminin detaylarına inildiğinde filmin çekimleri zor geçmiştir. Set kurulmasından, senaryonun yazılmasına kadar, oyuncuların seçilmesi ve yönlendirilmesine kadar dikkatli bir süreç söz konusu olmuştur. Filmin çekimleri sırasında yazarla sürekli bir irtibat halinde olup herşeyin doğru çekilmesi için bir çaba sarf edilmiştir. Yönetmeni Neil Burger filmde karakterlerin gerçek hayattaki insanlarla aynı özellikte olmasını çabalamıştır. Sadece Tris’i farklı bir karakter olarak yorumlamıştır.

Divergent Oyuncuları 

Four rolünde olan Theo James korkusuz olmanın güzelliğini, korkusuzluk ile baş etmeyi, nasıl başedeceğini bilmeyi belirtmektedir. Hep cesur bir adam olup, güçlü bir hikâyede başrol olmanın keyfindedir. Başrolü olan Shailene Woodley filmin her sahnesinde etkilenerek oynadığı; hiçbir aksiyonun saçma olmadığını savunmuştur. Kate Winslet ise çekimler esnasında hamile olduğundan sadece karın bölgesi kamufle edilip çekimler yapılmış, oyuncu dublör kullanmamıştır.

Divergent filminde teknik detaylar da her zaman merak uyandırmıştır. 20 metre yükseklikten boşluğa atlanacak sahnede başrol aktris dublör kullanmıştır. Ancak burada bile ilginç olan nokta dublör için bile bu yükseklik bir ilk olmuştur. Filmde hikâyenin temelinde bilim kurgu unsurları hâkimdir. Kurgusal zorunluluklar kullanılmıştır. Film yaklaşık 140 dakikadır. Kitaptaki gibi tüm ayrıntılar filmde işlenmemiş olmamakla birlikte yine de ilgi görmeye yetecek olan sahnelerden oluşmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kuralsız - Insurgent (2015) başlıklı makalemizde 2015, Ansel Elgort ve Robert Schwentke hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap