1. Ana Sayfa
  2. Dram
  3. Türk İşi Dondurma (2019)

Türk İşi Dondurma (2019)

Türk İşi Dondurma (2019)
3
6.4
2019
Türkiye
2 Saat
Can Ulkay

Türk İşi Dondurma filmi 15 Mart tarihinde seyirci ile buluşmaya başladı. Film Çanakkale Savaşı zamanlarını konu alan oldukça sürükleyici bir filmdir. O zamanlarda Avustralya’da yaşamakta olan Türklerin vermekte oldukları mücadeleyi bütün detayları ile anlatmaktadır.

İlk Cihan Harbi’nin koptuğu zamanlarda milli mücadeleye katılmak isteyen ve bunun için de milli mücadeleye Avustralya’da yardımcı olmaya çalışan iki arkadaşın verdikleri mücadelenin anlatıldığı bir filmdir. Kendi vatanlarına giderek veremedikleri mücadeleyi başka topraklarda vererek ülkelerine yardımcı olmaya çalışmaktadırlar. Vatansever insanların verdiği uğraşlar filmde detaylı bir şekilde konu edilmiştir.

İzin Almak Zor

Türk işi dondurma, Çanakkale savaşının başladığı zamanlarda hayatlarını Avustralya’da sürdüren ancak savaşa destek vermek isteyen iki Türk arkadaşın yaşadıkları olayları konu alan bir filmdir. Avustralya’da yaşamlarını sürdürmekte olan iki arkadaş buraya çalışmak için gelmişlerdir. Türk gençlerden birisi geçimini devecilik ile sağlamaktadır. Diğeri ise el arabası yardımı ile dondurma satarak sağlamaktadır. Çanakkale savaşının çıktığını öğrenen gençler ülkelerine dönerek memleketleri için savaşmak isterler.

Ne yazık ki Avustralya’da yer alan yetkililer kendilerine izin vermez. İzin alıp ülkelerinde savaşmaya gidememelerinin üzerine bir de Avustralya’da propaganda yapılmaya başlanır. Propaganda İngilizler tarafından başlatılır. İngilizler asker toplamak amacı ile Avustralya’da broşür dağıtımı yapmaya başlarlar. Türk iki genç bunu öğrenirler. Bunun üzerine ülkelerine giderek veremedikleri mücadeleyi Avustralya topraklarında vermeye başlarlar.

Bir önceki yazımız olan Aslan Kral - The Lion King (2019) başlıklı makalemizde 2019, Aksiyon ve Alfre Woodard hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap