1. Ana Sayfa
  2. Liste Filmler
  3. Tüm Zamanların En Çok İzlenen 50 Filmi

Tüm Zamanların En Çok İzlenen 50 Filmi

Tüm Zamanların En Çok İzlenen 50 Filmi

İçindekiler

Sinema pek çok kişi için bir tutkudur. Film izlemek çoğu kişinin boş vaktini doldurmakla kalmaz olaylara bakış açısını geliştirir, daha geniş bir düşünce ufku kazandırır ve daha evrensel düşünebilme kapasitesi sağlar. Yerli filmler kadar yabancı filmlere de zaman ayırabilirsiniz pek çok ülke ve pek çok kişi hakkında bilgi edinebilir ve görüş açınızı genişletebilirsiniz. Bu yazıda gelmiş geçmiş en güzel filmler arasında en çok izlenen ilk 50 tanesine yer verilecektir. Seçilen filmler hem yorumlara hem listelerdeki puanlamalara göre düzenlenmiştir.

Esaretin Bedeli – The Shawshank Redemption (1994)

Esaretin Bedeli - The Shawshank Redemption
Esaretin Bedeli – The Shawshank Redemption

Çoğu kişi için en unutulmaz filmler arasındaki ilk sırada Esaretin Bedeli yer alır. Film aldığı ödüllerden çok izleyicide bıraktığı izlenimlerle hafızalara kazınmıştır. Bir hapishaneden kaçış öyküsünün anlatıldığı filmde ayrıca bir dostluk hikâyesi anlatılır. Hayattan umudunu kesmeme ve en kötü şartlarda bile elinden geleni yapma konusunda destek veren filmin hikâyesi izleyenlerde iz bırakmıştır.

Baba – The Godfather (1972)

Baba - The Godfather
Baba – The Godfather

Sinema tarihinin “reddedilemeyecek tekliflerinden” birisi de Baba serisini izlemektir. Bir üçleme olsa da film daha çok ilk filmle adından söz ettirir. Mario Puzo romanından uyarlanan filmin oyuncu kadrosu, olayları seyircilere yansıtması ve senaryosu çok başarılıdır. Hem birincisi hem de ikincisi sinema tarihinde iz bırakmıştır. Sicilyalı İtalyan bir mafya ailesinin Amerika’da yaşadıklarına odaklanan film hem toplumsal, hem psikolojik hem de siyasi çözümlemeler açısından da başarılıdır. Daha uzun yıllar da sinema seyircilerinin dikkatini çekecektir.

Kara Şövalye – The Dark Knight (2008)

Kara Şövalye - The Dark Knight
Kara Şövalye – The Dark Knight

Batman filmleri serisi de çoğu kişi için vazgeçilmezdir. Aralarından en çok beğenileni ise Kara Şövalye’dir. Christopher Nolan’ın yönettiği film, hem hikâyesi hem de görselliğiyle en beğenilen filmlerden biridir ve vazgeçilmezler arasındadır.

Ucuz Roman – Pulp Fiction (1994)

Ucuz Roman - Pulp Fiction
Ucuz Roman – Pulp Fiction

Türkçeye Ucuz Roman olarak çevrilen film Tarantino’nun en beğenilen filmleri arasındadır. Kadrosu, hikâyesi ve müzikleri ile birlikte unutulmazlar arasındadır. Bu filmle beraber sinemada absürd filmler ve olaylar daha çok ye almaya başlamıştır.

Schindler’in Listesi – Schindler’s List (1993)

Schindler'in Listesi - Schindler's List
Schindler’in Listesi – Schindler’s List

Yahudi soykırımı filmleri arasında en ünlülerinden birisi de Schlinder’in Listesi’dir. Hem yaşanan olayların çarpıcı bir şekilde anlatılması, hem de kurgusu ve hikâyesi ile sinema tarihinin en beğenilen filmlerinden birisidir.

Piyanist – The Pianist (2002)

Piyanist - The Pianist
Piyanist – The Pianist

Yahudi soykırımı deyince akla gelen bir diğer film ise oyunculuğu ile göz dolduran Adrian Brody’yle ve müzikleriyle unutulmayanlar arasında yer alan 2003 yapımı Piyanist’tir.

12 Kızgın Adam – 12 Angry Men (1957)

12 Kızgın Adam - 12 Angry Men
12 Kızgın Adam – 12 Angry Men

12 Kızgın Adam sinema tarihinin kült filmleri arasındadır. 1957 senesine aittir, o zamandan bu yana da en çok beğenilen filmlerin en üst sıralarında yer alır. Bir dava sürecini anlatan filmde cinayetle yargılanan bir genç hakkında hüküm verilmesinde jüri üyelerinin neye göre karar verdiği anlatılır. Filmde hukuki ve adaletle ilgili yargılarımızda ve diğer bütün kararlarımızda etkili olan toplumsal, psikolojik önyargılar ve kanıların ne kadar etkili olduğu tartışılır.

İyi, Kötü ve Çirkin – Il buono, il brutto, il cattivo (1996)

İyi, Kötü ve Çirkin - Il buono, il brutto, il cattivo
İyi, Kötü ve Çirkin – Il buono, il brutto, il cattivo

Unutulmaz kovboy filmleri arasında yer alan İyi, Kötü, Çirkin tüm zamanların en beğenilen filmlerindendir. Spaghetti Western olarak adlandırılan film türünün en unutulmaz örneği olan film vahşi batıda yer alan bir kasabada geçen hikayesi, oyuncu kadrosu ve müzikleriyle yeri tartışılmaz olan filmlerde birisidir.

Dövüş Kulübü – Fight Club (1999)

Dövüş Kulübü - Fight Club
Dövüş Kulübü – Fight Club

Eğer çok iyi oyuncuların yer aldığı bir yeraltı hikâyesi izlemek isterseniz Dövüş Kulübü’nü tekrar izleyebilirsiniz. Hikâyesi ile en çok ses getiren filmler arasındadır.

Forrest Gump (1994)

Forrest Gump
Forrest Gump

Sinema tarihinin en unutulmaz ve ilginç hayat hikâyelerinden birisi de Forrest Gump’ın hikayesidir. Tom Hanks’in oyunculuğu ile bu düşük IQ’sü olan karakter de hatıralardan silinmez.

Guguk Kuşu – One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975)

Guguk Kuşu - One Flew Over the Cuckoo's Nest
Guguk Kuşu – One Flew Over the Cuckoo’s Nest

Delilik ve normallik ve toplumun dışına itilme gibi konulara kafa yoran ve Jack Nicholsan’ın oyunculuğu ile hiç unutulmayan başarılı filmlerden birisi de Guguk Kuşu’dur. Çoğunluğu akıl hastanesinde geçen film de çok beğenilmiştir.

Sıkı Dostlar – Goodfellas (1990)

Sıkı Dostlar - Goodfellas
Sıkı Dostlar – Goodfellas

Sıkı Dostlar da eğlenceli bir mafya hikâyesidir. Amerika’da geçen filmde mafya içerisindeki ilişkiler ve arkadaşlıklar konu edinilir. Hem oyunculukları hem de hikâyesi ile seyirciler tarafından en çok izlenen filmler arasındadır.

Kuzuların Sessizliği – The Silence of the Lambs (1991)

Kuzuların Sessizliği - The Silence of the Lambs
Kuzuların Sessizliği – The Silence of the Lambs

Psikolojik gerilim ve polisiye denilince ilk akla gelenlerden olan Kuzuların Sessizliği de oyunculukları ve hikâyesi ile çarpıcı filmler arasındadır.

Olağan Şüpheliler – The Usual Suspects (1995)

Olağan Şüpheliler - The Usual Suspects
Olağan Şüpheliler – The Usual Suspects

Konusu en ilginç olan ve sonu en şaşırtıcı filmler arasında yer alan filmlerden birisi de Olağan Şüpheliler’dir. Oyunculukları ile de akıllara kazınmıştır.

Hayat Güzeldir – La vita è bella (1997)

Hayat Güzeldir - La vita è bella
Hayat Güzeldir – La vita è bella

Başka bir Yahudi soykırımı filmi olan Hayat Güzeldir ise sımsıcak hikâyesi ile aynı zamanda eğlenceli bir filmdir.

Sevginin Gücü – Leon (1994)

Sevginin Gücü - Leon
Sevginin Gücü – Leon

Bir kiralık katil ve bir çocuk arasındaki ilişkiye odaklanan ve Türkçeye Sevginin Gücü olarak çevrilen Leon pek çok izleyici için en iyi filmlerden birisidir.

Ruhların Kaçışı – Sen to Chihiro no kamikakushi (2001)

Ruhların Kaçışı - Sen to Chihiro no kamikakushi
Ruhların Kaçışı – Sen to Chihiro no kamikakushi

Animasyonlara hayır demeyenlerdenseniz Miyazaki’nin Ruhların Kaçışı’nı izlemelisiniz. Film çoğu listede en iyi filmler arasındadır.

Kazablanka – Casablanca (1942)

Kazablanka - Casablanca
Kazablanka – Casablanca

Tam bir klasik olan Casablanca ise 1942 yılına aittir. Hem romantik hem de dokunaklı bir aşk hikâyesi olan bu film o zamandan beri en çok beğenilen ve izlenen filmler arasındadır.

Geçmişin Gölgesinde – American History X (1998)

Geçmişin Gölgesinde - American History X
Geçmişin Gölgesinde – American History X

Edward Norton’a bir kez daha hayran olmanızı sağlayacak olan Geçmişin Gölgesinde ya da asıl adıyla American History: X kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden birisidir.

Sapık – Psycho (1960)

Sapık - Psycho
Sapık – Psycho

Sinema tarihine korku türünde adını yazdıran en ünlü ismi olan Alfred Hitchkok’un Sapık’ı da kült filmler arasındadır.

Şehir Işıkları – City Lights (1931)

Şehir Işıkları - City Lights
Şehir Işıkları – City Lights

Siyah beyaz filmler sevenlerdenseniz ve Şehir Işıkları’nı hala izlemediyseniz mutlaka bir şans vermelisiniz.

Modern Zamanlar – Modern Times (1936)

Modern Zamanlar - Modern Times
Modern Zamanlar – Modern Times

Şehir Işıkları kadar ünlü olan bir diğer Charlie Chapin filmi ise ilk modern dönem eleştirilerinden biri olan Modern Zamanlardır.

Unutulmaz Seriler

serifilmler
Sinema tarihinin en çok izlenen filmleri arasında seri halinde gösterilen Yüzüklerin Efendisi ve Star Wars serisi de yer alır. Çoğu izleyici için mutlaka izlenmesi gereken filmlerdir.

Matrix – The Matrix (1999)

Matrix - The Matrix
Matrix – The Matrix

Yayınlandığı zaman çok dikkat çeken Matrix ise farklı dünyalar arasında gezinen ilginç filmlerden birisidir. Rüyalar ve gerçekler arasındaki farka odaklanır.

Yedi- Se7en (1995)

Yedi- Se7en
Yedi- Se7en

Eğer seri katilli filmleri ve polisiyeleri seviyorsanız Yedi’yi mutlaka izlemelisiniz. Kadrosu ve hikâyesi ile orijinal ismi Se7en olan film de unutulmazlar arasındadır.

Rezervuar Köpekleri – Resorvoir Dogs (1992)

Rezervuar Köpekleri - Resorvoir Dogs
Rezervuar Köpekleri – Resorvoir Dogs

Rezervuar Köpekleri ise bir kez daha Tarantino’nun bir senaryo dehası olduğunu ispatlar. Bu filmi izlerken de hiç sıkılmayacağınıza garanti verebiliriz.

Cesur Yürek – Braveheart (1995)

Cesur Yürek - Braveheart
Cesur Yürek – Braveheart

Tarihi filmlerden ve direniş hikâyelerinden hoşlanıyorsanız ve hala izlemediyseniz Cesur Yürek en güzel seçimlerden birisidir.

Prestij – The Prestige (2006)

Prestij - The Prestige
Prestij – The Prestige

İki sihirbazın birbiriyle mücadelesini anlatan ve Türkçeye Prestij olarak çevrilen film de hem gerilim hem de aksiyon türünün örneklerindendir ve sinema izleyicileri tarafından çok beğenilmiştir.

Gladyatör -Gladiator (2000)

Gladyatör -Gladiator
Gladyatör -Gladiator

Tarihi filmlerden hoşlananlar için Roma dönemini anlatan Gladyatör hem çok izlenmiş hem de çok ödül almıştır.

Akıl Defteri – Memento (2000)

Akıl Defteri - Memento
Akıl Defteri – Memento

Türkçeye Akıl Defteri olarak geçen filmde başkarakter hem karısının intikamını almaya çalışır hem de hafıza sorunuyla uğraşmaktadır. Senaryosu çarpıcı ve şaşırtıcı filmler arasındadır.

Başlangıç – Inception (2010)

Başlangıç - Inception
Başlangıç – Inception

Yine ilginç senaryosu olan filmlerden birisi olan Başlangıç ya da orijinal ismiyle Inception filminde de rüya ve gerçek arasında bir karmaşa yaşanır.

İngiliz Hasta – The English Patient (1996)

İngiliz Hasta - The English Patient
İngiliz Hasta – The English Patient

Yine silinen bir geçmişi ve hafızayı geri kazanma hikâyesi anlatılan bir film olan İngiliz Hasta unutulmayan II. Dünya Savaşı filmlerindendir.

Kayıp Otoban – Lost Highway (1997)

Kayıp Otoban - Lost Highway
Kayıp Otoban – Lost Highway

Kayıp Otoban orijinal senaryosu ile seyirciyi şaşırtan ve kafa karıştıran filmler arasındadır. Bütün listelerde ilk sıralarda yer alır.

Mulholland Çıkmazı – Mulholland Dr. (2001)

Mulholland Çıkmazı - Mulholland Dr.
Mulholland Çıkmazı – Mulholland Dr.

Kayıp Otoban gibi bir David Lynch filmi olan Mulholland Çıkmazı da rüyaların, gerçeğin ve hayallerin birbirine girdiği filmlerden birisidir.

Truman Show – The Truman Show (1998)

Truman Show - The Truman Show
Truman Show – The Truman Show

Tek başına bir adada yaşayan ve doğduğundan beri her yaptığı izlenen Truman’ın hikâyesi en etkili modern dönem eleştirilerinden birisidir.

V for Vendetta (2005)

V for Vendetta
V for Vendetta

Hem fantastik, hem de gerçekçi bir direniş filmi izlemek isterseniz orijinal senaryosu ile V for Vendetta da unutulmaz arasındadır.

Büyük Lebowski – The Big Lebowski (1998)

Büyük Lebowski - The Big Lebowski
Büyük Lebowski – The Big Lebowski

Büyük Lebowski yayınlandığı günden beri dikkat çeken en orijinal filmlerden birisidir. Coen Kardeşler’in eğlenceli senaryosu ile başarılı oyuncular filmi unutulmaz yapmıştır. Yalnız yaşayan işsiz bir adamın isminin bir mafya babası ile karıştırılması sonucunda gelişen olaylar anlatılırken 90’ların pek çok klişesi de eleştirilir.

Fargo (1996)

Fargo
Fargo

Coen Kardeşler deyince Fargo’yu da unutmadan geçmemek gereklidir. Karlı bir kasabada geçen bu polisiye hem hikâyesi hem de oyunculukları ile göz doldurur.

Afilli Delikanlı – Sweet Sixteen (2002)

Afilli Delikanlı - Sweet Sixteen
Afilli Delikanlı – Sweet Sixteen

Ken Loach’ın en iyi filmlerinden olan Afilli Delikanlı Glasgow’da kaderini değiştirmeye çalışan bir gencin dokunaklı hikâyesini anlatır.

Şiddetin Tarihçesi – A History of Violence (2005)

Şiddetin Tarihçesi - A History of Violence
Şiddetin Tarihçesi – A History of Violence

Sıradan bir insanın hayatı bir olaydan sonra tamamen değişir. Bu olay onun hem bugünü etkiler hem de geçmişini ortaya döker.

Dogville (2003)

Dogville
Dogville

Dogma akımının kült filmi Dogville ilişkiler, kibir, demokrasi ve iktidar gibi pek çok konuyu tartışır.

Manderlay (2005)

Manderlay
Manderlay

Dogville’in devamı olan film yine derin konulara el atan sorgulayıcı bir yapıttır.

Gün Doğmadan – Before Sunrise (2005)

Gün Doğmadan - Before Sunrise
Gün Doğmadan – Before Sunrise

Hem eğlenceli hem de ilginç senaryoya sahip filmlerden birisi de Gün Doğmadan’dir. Trende tanışan iki gencin hikâyesi üzerinden aşk, hayat ve ilişkiler üzerine bir konuşma başlar.

Mevsimler – Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom (2003)

Mevsimler - Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom
Mevsimler – Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom

Uzak doğu sineması deyince Kim Ki Dook’un Mevsimleri en unutulmaz filmler arasında yer alır.

Annie Hall (1977)

Annie Hall
Annie Hall

Woody Allen’ın en eski ve kült filmlerinden Annie Hall ise sinema tarihinin en güzel aşk ve ilişkiler üzerine çekilmiş filmlerinden birisidir.

Maç Sayısı – Match Point (2005)

Maç Sayısı - Match Point
Maç Sayısı – Match Point

Woody Allan’ın şans konusu üzerine çektiği film yine çok beğenilenler arasındadır.

Thelma ve Louise (1991)

Thelma ve Louise
Thelma ve Louise

Yine efsanevi kült filmlerden olan Thelma ve Louise hem eğlenceli hem de dramatik bir kadın dostluğu ve kadın dayanışması hikâyesidir.

Elena (2011)

Elena
Elena

Elena son yılların dikkat çeken yönetmenlerinden Andrey Zvyaginstev’in en iyi filmlerindendir. Filmde ufak bir para meselesi üzerinden daha geniş tartışmalara yer açılır.

Uzak (2002)

Uzak
Uzak

En iyi filmler arasında bir Türk yönetmenden bahsedilecekse bu kesinlikle Nuri Bilge Ceylan olmalıdır. Uzak filmi hem hikâyesi hem de senaryosu ile konuyu izleyiciye hissettirmekte çok başarılıdır.

Koku: Bir Katilin Hikayesi – Perfume: The Story of a Murderer (2006)

Koku: Bir Katilin Hikayesi - Perfume: The Story of a Murderer
Koku: Bir Katilin Hikayesi – Perfume: The Story of a Murderer

Çok izlenen filmlerden bir diğeri de Koku filmidir. Balık pazarında doğan bir çocuğun hayatını anlatan bir filmdir. Ancak bu çocuk diğerlerinden bir hayli farklıdır.

En İyi Film Önerileri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin!

Bir önceki yazımız olan Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken 30 Film Önerisi başlıklı makalemizde En İyi Filmler, Film Önerileri ve Film Önerisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Tiger

    İzlediğiniz filmler hakkında yorumlarınızı bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir