1. Ana Sayfa
  2. IMDb +7
  3. Togo (2019)

Togo (2019)

Togo (2019)
2
8
2019
ABD
1 Saat 53 Dakika
Ericson Core

Zorlu kış şartlarında geçen inanılmaz bir hikaye. İnsanlarla hayvanların dostluğunun ne anlama geldiğini tek kelimeyle özetleyebilen bir hazine. Togo ilk günlerinden itibaren çok zor doğa şartlarında yaşayan sahibinin dikkatini çekebilmiş önceleri kendisinden kurtulmaya çalışılmış bir hayvandır. Sahibinin onu satmak için çok çaba harcamasına rağmen bir şekilde geri gelebilmiş ve liderlik özelliğini daha genç yaşında ortaya koyarak kendisini ispatlamış, sahibi tarafından da sonraları çok sevilmiş bir köpek olmuştur. Tamamen gerçek bir hikayeyi anlatan film ders niteliğinde insan hayvan ilişkilerini içerir. Aynı zamanda hasta çocuklar için yapılan fedakarlıkları da destansı bir şekilde anlatır. 2019 yılında vizyona giren film özel bir platform tarafından vizyona alınmıştır. Ancak imkanı olan herkesin izlemesi tavsiye edilen filmlerin başında yer alır.

Nasıl Çekildi

Normal film çekimlerinde oyuncaların performansları bile yönetmenler tarafından beğenilmezken izleyen herkesin beğendiği bu filmde çekimler beklendiği üzere uzun sürmüştür. Hayvanlar ne kadar eğitimli olsalar da güdüleri ile hareket ettikleri için çoğu zaman beklenmedik hareketler sergilemişlerdir. Buda çekim sürecini uzattığı gibi aynı zamanda çok doğal sahneler ortaya koyması sebebi ile filmdeki gerçekçilik kurgusunu geliştirmiştir.

Filmin Konusu

Ana konu olarak filmde 1925 yılında yaşanan bir konu baz alınmıştır. Yerleşim olarak merkezden oldukça uzakta bulunan bir kasabada meydana gelen salgın hastalık nedeni ile kasaba halkı oldukça büyük risklerle karşı karşıya kalmış, o dönemde kasabada yaşayan çocukların büyük bir kısmı hastalıktan dolayı hayat tehlikeye girmişlerdir. Aynı dönemde kasabada yüzyılın en soğuk kışı yaşanmaktadır. Hava sıcaklıkları -50 derecelere kadar azalmıştır. Hastalığa çare olarak merkezden serum getirilmesi gerekmektedir ancak kara kış koşulları bunu imkansız kılmaktadır. Ulaşım o an sadece kızaklarla yapılabilmektedir. Bir plan yapılır ve her kızakçıya 30 mil gibi bir yolculuk yapmak düşerken Togo ve Sahibi Seppalla ya 260 mil gibi bir yol düşmektedir. Togo bölgenin en iyi köpeği, Seppalla da bölgenin en iyi kızak sürücüsüdür. Ancak bir konu vardır ki Togo artık 12 yaşına gelmiştir ve hayatının son yıllarını yaşamaktadır. Bu yolculuk belki de Togo’nun feda edilmesi anlamına gelecektir. Yine de yapılması kaçınılmazdır. Çocukların yaşaması için tek çare bu yolculuktur.

Bir önceki yazımız olan Kabuktaki Hayalet - Ghost in the Shell (2017) başlıklı makalemizde 2017, Ghost in the Shell ve Ghost in the Shell Anime hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Hachiko dan sonra izlediğim, insanlar ile hayvanlar arasındaki bağı anlatan güzel bir film.Teşekkürler film önerileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir