1. Ana Sayfa
  2. Arkadaş Ortamı
  3. Sosyal Ağ – The Social Network (2010)

Sosyal Ağ – The Social Network (2010)

Sosyal Ağ – The Social Network (2010)
6
7.7
2010
ABD
2 Saat
David Fincher

Merhaba sinema severler sizlere aslında sürekli aktif olarak kullandığınız Facebook’un nasıl ortaya çıktığını anlatan filmi önereceğim. Film 2003 yılında geçmektedir. Mark Zuckerberg ve arkadaşının Facebook’u nasıl yollardan geçerek nasıl bir deneyimler yaşayarak kurduğunu bize anlatıyor. Mark Zuckerberg bir gece kız arkadaşı tarafından terk edilir. Sarhoş kafa ile ondan intikam almak ister ve bunun açısını Harvard Üniversitesi’ndeki kızlardan çıkartır. Önce bir algoritma yazarak Harvard Üniversitesi’nin sistemine sızar ve tüm kızların fotoğraflarını indirir. Sonra bu fotoğraflardan oluşan Facemash adında bir web sitesi kurar.

Site hangi resmin daha güzel olduğunu seçen bir oylama sistemidir. Site kısa sürede yayılır. Harvard ağı bu veri trafiğini kaldıramaz ve çöker. Harvard Üniversitesi’nin gizlilik kurallarını ihlal ettiği için Mark Zuckerberg bir ceza alır. Sonradan değişimlere uğrayarak gelişen bu fikirden Facebook adındaki bu sistem oraya çıkmıştır. Bu web sitesi ilk önce Harvard içerisinde kullanılır. Sonradan diğer üniversitelere yayılarak günümüze kadar popüler şekilde gelmiştir. Filmde Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield gibi bilindik oyuncular yer almaktadır. Sıkılmadan izleyebileceğiniz bir filmdir. Şimdiden iyi seyirler.

Bir önceki yazımız olan Fokus - Focus (2015) başlıklı makalemizde 2015, Adrian Martinez ve Dolandırıcı Filmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Eyüp Emin Yalçın
    2 sene önce

    Justin abimiz filme hava ve renk katmış bence :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir