The Platform (2019)
4
7
2019
İspanya
1 Saat 34 Dakika

İspanya yapımı bir film olan The Platform, 2019 sonbaharında izleyici karşısına çıktı ve son dönemin en konuşulan filmlerinden biri oldu. Filmin yönetmen koltuğunda Galder Gaztelu- Urrutia oturuyor. Birçok farklı metafor ve felsefik olguya yer verilen filmde izleyici çeken çok fazla detay bulunuyor. Filmin konusu, görselliği ve oyuncuların kalitesi son derece iyi denilebilir.

The Platform Filminde Neler Oluyor?

Merak edilen film farklı mimari planda inşa edilmiş bir hapishanede geçiyor. Her katta daha önce hiçbir şekilde birbirini tanımayan iki mahkum kalıyor. Bu ilginç yapının tam ortasında ise büyük bir boşluk bulunuyor. Boşluk içerisine yerleştirilen bir platform her gün birçok farklı lezzetli yemek ile dolduruluyor ve yukarıdan aşağıya doğru indiriliyor. Her katta kalan mahkum platformdan yiyeceklerini alıyor ve platform aşağı inene kadar platformda hiçbir şey kalmıyor. Kısacası üst katta bulunan mahkumlar her gün çok güzel ziyafetler çekerken alt katta bulunanlar açlıktan ölüme mahkum ediliyor. Kısacası tüm güzel yemekler üst kattakiler tarafından tüketilirken alt katta kalanlara yalnızca çöp yığınları bırakılıyor. 200 katlı bir hapishanede herkesin doyacağı miktarda yemek bulmak mümkün iken aşağıda bulunan insanlar tam bir sefalet içerisinde ölüm ile yüz yüze kalıyor. İzleyici ise tüm bu sahneleri o hapishaneye yeni düşen birinin gözünden şahit oluyor ve ister istemez sizler de kendinizi o mahkûmun yerine koyma ihtiyacı hissediyorsunuz.

Gazla Uyutulan Mahkumlar

Mahkumlar her ay gazla uyutularak yerleri değiştiriliyor ve mahkumların her biri bu süreçte daha yüksek katlarda cezalarını çekmek için can atıyorlar. Bu cezaevinde bulunan mahkumlara geçirecekleri süre içinde bir eşya seçebilecekleri söyleniyor ve filminde başkahramanı olan Goreng Don Kişot kitabını yanında bulundurmak istiyor. Diğer mahkumlar ise kesici aletler, bıçak gibi eşyalar seçiyor. Diğer mahkumların acımasızlığı karşısında kitap okuyan bu naif insanın halleri ve zorlandığı hapsi hayatı son derece etkileyici sahnelerin ortaya çıkmasına neden oluyor.. Farklı açılardan değerlendirilebilecek bir film olduğu söylenebilir.

Bir önceki yazımız olan Riddick Günlükleri - The Chronicles of Riddick (2004) başlıklı makalemizde 2004, Colm Feore ve David Twohy hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap