Tau (2018)
5
5.8
2018
1 Saat 37 Dakika

2018 yılının en iyi bilim kurgu ve gerilim filmlerinden biri olan Tau muhteşem görsel efektleri ve geniş profesyonel kadrosu ile yayınlandığı ilk süreçten buyana ciddi anlamda izleyici tabanına sahip oldu. 2018 yılından itibaren Türkiye gişelerine de giriş sağlayan Tau bu sayede ülkemizde de yoğun olarak izlenme rekorları kırdı.

Filmin Konusu

Bir dönemlerde sokaklarda zeki ve sürükleyici olması ile bilinen Julia esir tutulan en son birey konumunda yer alıyor. Ölümcül bir bilimsel çalışmada tamamen yok edilmesi gereken bir vücut ve zihinden meydana geliyor. Bağımsızlığını engelleyen tek konu ise bilimsel konulara karşı baya meraklı olan Alex tarafından özel olarak geliştirilmiş yapay zekadır. Tamamen gizlilik prensibi üzerinden geliştirilen tehlikeli yapay zekâ Julia açısından tehlike arz ediyor. Sosyopatik ve esrarengiz bir başkası olan Tau, Alex’in ilginç bilimsel içerikli evini ve akıllı laboratuvarını otomatikleştiren bir dron ve robot taburu üzerinden donatılmıştır. Duvarlarının tamamen özel çimenler ile donatıldığı duvarlar bir hayli ilgi çekiyor. Tau’nun kapasitesi ise yalnızca içerisinde yer aldığı alan ile sınırlıdır. Fakat bilinenin aksine Tau bundan çok daha fazlasına hazırdır. Sahip olduğu yeteneklerini ve yüksek cesaretini öne çıkaran Julia ise birey ile teknolojik makineler arasındaki sınırları ortadan kaldırmak amacıyla süreç ile yarışmak durumunda kalıyor.

Filmin Kadrosu

Yazarlığını Noga Landau tarafından yapıldığı filmin yıldız oyuncu kadrosu ise Makia Monroe, Ed Skein, Gary Oldman gibi ünlü isimler oluşturuyor.

Filmin Yayınlanma Tarihi

Amerika Birleşik Devletleri kaynaklı olan Tau 29 Haziran 2018 yılında yayına sunuldu. 97 dakikalık sürece sahip olan filmin ana dili ise İngilizcedir. Fakat ülkemiz üzerinden Türkçe dil seçeneği üzerinden de sorunsuz bir biçimde izlenebilir. Geleceğin en çok kullanılan teknolojisi olan yapay zekâ hakkında bilgilerin sunulduğu Tau filmi kaçırılmaması gerektiğini vurgulayabiliriz. Film izlemeyi bir yaşam tarzı olarak benimseyenler için oldukça iyi bir alternatif gibi görünüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap