1. Ana Sayfa
  2. Aksiyon
  3. Taksi Şoförü – A Taxi Driver (2017)

Taksi Şoförü – A Taxi Driver (2017)

Taksi Şoförü – A Taxi Driver (2017)
2
7.9
2017
Güney Kore
2 Saat 17 Dakika
Hun Jang

1980 tarihinde Güney Kore’de çekimi yapılan film Gwangju isyanı sırasında Alman muhabir JürgenHinzpeter’in ve taksi şoförlüğü yapan Kim Sa-bok’u deneyimleri üzerine oluşturulmuş muhteşem bir sinema filmidir. Güney Kore’de tanınmış deneyimli bir taksi şoförü olan Kim SaBok genç kız çocuğuna sahiptir. SaBok dul bir yaşam tarzına sahiptir. Bir Alman muhabirin 100 bin Won paraya Gwangju’ya gideceğini duyması sebebiyle taksisine alır.

Seyahat sırasında ülkede yaşayan bireylerin nedensiz olarak öldürüldüğünü, ülkenin diktatörlük rejimi ile yönetildiğini, şartları zorlu olduğunu, sıradan vatandaşların etik davranışlar sergilediğini fark eder. Güney Kore’nin muhteşem şaheserlerinden biri olan Taksi Şoförü filmi sadece mükemmeliyetçiliği değil, izleyicilerine iletmiş olduğu mesajlar ile de beğeni kazanmıştır. Yayınlandığı ilk günden itibaren yüksek beğeni ve takdir elde eden film bu sayede dünya çapında en çok izlenen yabancı filmler listesinde yer aldı.

Ülke Durumunu Anlatıyor

Başrollerinin Kim Sa-Bok ve yabancı muhabiri canlandıran Thomas Kretschmann’ın yaptığı filmde Güney Kore ülkesinin yönetim tarzı ve insanların yaşayış durumları ele alınmıştır. Aslında içine kapanık bir ülke olan Güney Kore’nin bu film sayesinde dünya genelinde bir nebze de olsa tanınması sağlanmıştır. Oldukça heyecan verici bir film olması sebebiyle de yoğun olarak izlenen film sayesinde Güney Kore ülkesinin iç ve dış yönetimine vurgulama yapılmıştır.

Filmin Yönetmeni

Film dünyaca ünlü yönetmenlerden biri olan ve başarılı projeleri sayesinde isminden sıkça söz ettiren JangHoon’dur. Kim Sa-Bok sayesinde ise filme apayrı bir ahenk katılmış durumdadır. Ünlü oyuncu geçmişte rol aldığı pek çok filmlerde olduğu gibi Taksi Şoförü adındaki bu etkileyici filmdeki yüksek performansı sayesinde isminden sıkça söz ettirmiştir.

En İyi Güney Kore Filmi

İzleyici yorumlarına da bakıldığında Taksi Şoförü filmi bugüne kadarki sunulan en iyi Güney Kore filmi olduğu görülüyor. Daha önceki Güney Kore filmlerinin hemen hemen tümünde ülkenin durumu ele alınmadığı biliniyor. Fakat Taksi Şoförü filminde ise yabancı bir muhabirin taksi yolcuğunu esnasında gözlemlediği olumsuz durumları kaydetmesi ve yayınlaması filme ahenk sunan ayrıntılar arasında yer alıyor. Bu bakımdan Taksi Şoförü filmini mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Assassin's Creed (2016) başlıklı makalemizde 2016, Assassins Creed ve Assassins Creed Filmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap