1. Ana Sayfa
  2. Biyografi

Sully (2016)

Sully (2016)
1
7.4
2016
ABD
1 Saat 36 Dakika
Clint Eastwood

Başrolünü Tom Hanks’in oynadığı Sully filmi Oscar ödüllü Clint Eastwood yönetmenliğinde çekilmiş gerçek bir hayat hikayesidir. Kaptan Chesley “Sully” Sullenberger isimli pilotun 15 Ocak 2009 yılında New York’tan kaldıran Airbus A320 model uçağın her iki motoruna da kaz sürüsü girmesi ile riskli bir karar alıp uçağı Hudson Nehrine indirmesiyle başlayan yaşadıklarını anlatan bu film, izleme listenizde başı çekecektir. Uçaktaki 155 yolcunun hayatını kurtarmasıyla Amerikan toplumunun bir kısmında halk kahramanı olarak ilan edilmesine rağmen bağlı olduğu havayolunun kazadaki suçu Kaptan Pilot Sully’e atma girişimi ve bir anda hayatı değişen kahramanımızın bu hikayesi yer yer duygulanmanıza sebep olabilir.

Film, uçak motorlarının arızalanması ile Sully’nin kuleyle iletişim kurması ile başlıyor. Kule, yüksek irtifaya çıkmış uçağın mevcut hızı ile en yakındaki bir başka havalimanına uçağı indirmesi komutunu vermesine rağmen, yılların birikimi sayesinde bu komutun imkansız olduğuna inanan Sully uçaktaki 155 yolcunun hayatını kurtarmak adına uçağı Hudson Nehrine indiriyor. Akabinde havayolu firmasının açtığı soruşturma halka açık bir şekilde gerçekleşiyor. Her fırsatta medyada ve gazetelerde bir anda kahraman ilan edilen kaptan Sully ve ekibi suçlanıyor, itibarı sarsılmaya çalışılıyor ve işini kaybetme tehlikesi altına giriyor.

Soruşturma esnasında yapılan tüm simulasyonlar Sully’nin 155 yolcunun hayatını riske attığı ve verilen komutları yerine getirseydi daha güvenli bir iniş yapabileceği ve hatta uçağın motorlarının arızalanmadığı gibi suçlamalar ile Sully sorgulanıyor. Fakat, insan faktörünün ve deneyimin ön planda olduğu ana fikri ile Sully ustaca bu suçlamalardan kurtulup, görevini teslim almaya hak kazanıyor.

Yorum Yap

Film Önerisi Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşınız.