1. Ana Sayfa
  2. Aksiyon
  3. Sevginin Gücü – Leon (1994)

Sevginin Gücü – Leon (1994)

Sevginin Gücü – Leon (1994)
2
8.5
1994
Fransa, ABD
1 Saat 50 Dakika
Luc Besson

Gösterime girdiği andan itibaren kült haline gelen ve bugün artık klasik hale gelmiş bir filmlerden birisi de Leon filmidir. Filmin tam adı Sevginin Gücü: Leon’dur. Filmin dünyanın en önemli sinema otoritelerinden birisi olan IMDb puanı ise 10 üzerinden 8.5 ve tüm zamanların en beğenilen, en sevilen filmlerinden bir tanesidir.

Sevginin Gücü Filminin İlgi Uyandıran Sahneleri

Biraz da filmin konusu hakkında bilgi vermek gerekir ise filmin 2 ana karakteri var ve film bu 2 ana karakter etrafında geçiyor. Filme adını veren Leon seri bir katil ve yaşamda tek bir zaafı var lakin onu çoğu kimse bilmiyor.

Filmin diğer ana karakteri Mathilda’dır. Sadece 12 yaşında akıllı, cesur ve zeki bir kız. Üvey bir aile yanında evlatlık olarak yaşıyor. Babası olan şahıs polis olmasına rağmen suç işleyen karanlık tarafları olan bir adamdır. Nitekim üvey kızını da uyuşturucu saklamak için kullanıyor. Her ne kadar Mathilda tüm bunlardan çok rahatsız olsa da erkek kardeşini bir başına bırakmamak için çekip gitmiyor. Bir gün ise olanlar oluyor ve tüm bu üvey ailesini kaybediyor. Başına gelecek olanlardan korktuğu için Leon’un evine sığınıyor. Macera ise tam bu noktada başlıyor. Aynı zamanda Mathilda’nın gelmesi de Leon için yeni dönemin başladığı bir süreç oluyor.

Filme Dair Diğer Merak Edilenler

Film ilginç bir biçimde bitiyor ve her ne kadar Fransız filmi olsa da New York sokaklarında geçiyor. Yönetmen koltuğunda Fransızların efsane yönetmenlerinden, birçok başarılı çalışmaya imza atan Luc Besson oturuyor. Mathilda karakterine ünlü Amerikan yıldızı Natalie Portman, Leon karakterine ise Jean Reno hayat veriyor. Gary Oldman ise son derece önemli bir karaktere hayat veriyor. Bu film içinde insana dair çok şey içeren duygu yüklü çok özel bir yapımdır. İzlenmesi gereken film önerileri arasında yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kuralsız - Insurgent (2015) başlıklı makalemizde 2015, Ansel Elgort ve Robert Schwentke hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap