1. Ana Sayfa
  2. Savaş
  3. Savaş Vadisi – Hacksaw Ridge (2016)

Savaş Vadisi – Hacksaw Ridge (2016)

Savaş Vadisi – Hacksaw Ridge (2016)
1
8.1
2016
Avustralya, ABD
2 Saat 19 Dakika
Mel Gibson

Ünlü aktör Mel Gibson’ın yönetmenliğini yaptığı filmde, savaşta yaşanan dram beyazperdeye taşınıyor. Birçok filmle kendini kanıtlamış olan ünlü yönetmenMel Gibson, Hacksaw Ridge ile izleyicisine özel bir sunum yapıyor.

Hacksaw Ridge (Savaş Vadisi) Senaryosu

Japonların savunulması en zor olan tepesi Okinawa’da geçen filmde,  Amerikan askerlerinin bu toprakları almak için 1945 yılında verdikleri kanlı mücadele sırasında yaşananlar anlatılıyor. Gerçek bir öyküyü anlatan filmde, Desmond Doss, savaşta gönüllü olarak savaşa girmek isteyen ve sıhhiye olarak görev almak isteyen bir genci canlandırıyor.

Desmond, dini olarak öldürmek kavramını benimsemediği için, silahı eline almaması gerektiğini düşünüyor.  Desmond için en zor olanını ise bu durumunu ve inançlarını orduda bulunan rütbelilere anlatmak oluşturuyor. Filmde ana hikâye,  Desmond’un İncil’e uygun olarak yaşaması ve savaş sırasındaki görevini de İncil’in gereklerine uygun olarak gerçekleşmesi. Yani filmin adından anlaşıldığı gibi filmdeki asıl konu Japonları yenmek değil. Olaylar İncille bağımlı olan yardımsever Desmond’ın yaşantısı üzerine kurulu olarak geçiyor.

Filmde savaş süresince Desmond eline hiç silah almıyor.  Yalnızca inançlarıyla hareket eden ve savaş alanında tek başına bütün yaralılara yardım eden genç adamın duygu yüklü kahramanlık hikâyesi anlatılıyor. Bir savaş filmi olmasına rağmen fedakârlık dolu olan filmde Desmond Doss’ın dramatik hikâyesi filmi etkileyici hale getiriyor. Filmin ilk bölümünde Desmond’un orduya giriş hikâyesi anlatılırken,  alkolik bir baba ve dindar bir anneyle yaşadığı hikâyesi aktarılıyor. Desmond’ın hikâyesinde orduya girme ve kendini orduya kabul ettirme mücadelesi en gerçekçi şekilde beyazperdeye aktarılıyor. Filmin giriş kısmında Desmond, izleyiciye son derece sevimli gösteriliyor.

Filmin Heyecanlı Gidişatı

Filmde işleyiş iki yarı halinde sunuluyor.  İkinci yarısında ise, yavaş seyirli, izleyiciyi sarsan bol kanlı görüntüler bulunuyor. Görkemli bir savaş manzarasını izleyiciyle buluşturan yapıtta patlayan el bombaları ve kurşun sesleri ile sanki savaşın içindeymişsiniz hissini veriyor. Filmde gözlerin yaşarmasına sebep olacak görüntüler bulunurken, Amerikan askerlerinin de acımasızlığı gözler önüne seriliyor.

Bir önceki yazımız olan Kuralsız - Insurgent (2015) başlıklı makalemizde 2015, Ansel Elgort ve Robert Schwentke hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap