1. Ana Sayfa
  2. Şiddetle Tavsiye
  3. Salgın – Contagion (2011)

Salgın – Contagion (2011)

Salgın – Contagion (2011)
2
6.7
2011
Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, Hong Kong
1 Saat 46 Dakika

Kaliteli oyuncu kadrosu ve enteresan konusu ile son derece ilgi çekici filmler arasında yer alan Salgın filmi, bir virüsün nasıl hızla yayılabildiğini ve çok kısa bir süre içerisinde nasıl binlerce insanın hayatına mal olabildiğini anlatıyor. Film farklı ülkelere yayılan önlemez bir virüsü ve bu virüs nedeni ile ölen binlerce insanı anlatıyor.

Salgın Filminde Neler Oluyor?

Beth Emhoff, Hong Kong ziyaretinden Minnepolis’e döndüğünde kendisini son derece bitkin hisseder. Ancak bu durumun yol yorgunluğu ve sevdiklerine olan özlem olduğunu düşünür. Bir süre sonra ise durumu ciddileşerek acile kaldırılır. Acilde doktorların hiçbir şey yapmaması ve iki gün sonra Beth’in gizemli ölümü kocasını mahveder. Doktorların bile çözemediği bu ölüm ise daha sonra gerçekleşecek ve neredeyse dünya nüfusunun birçoğunu yok edecek bir virüs başlangıcının ilk adımıdır. Beth Emhoff Hong Kong da nedeni bilinmeyen bir durum ile virüsü kapmış ve bu virüsün yayılmasına istemeden neden olmuştur. Daha sonra ise ardından çok daha başka vakalar ortaya çıkmaya başlar. Hong Kong’dan sonra Paris daha sonra Tokyo’ya, Minneapolis derken tüm dünyaya yayılmaya başlar. Bir salgının ne kadar hızlı geliştiği, devletlerin böyle durumlarda nasıl politikalar belirlediği, ilaç şirketlerinin durumları nasıl değerlendirdiği ve her şeyden önemlisi insanların bu salgınlardan nasıl etkilendiği son derece etkileyici sahneler eşliğinde izleyiciye aktarılmıştır.

Araştırmaların Sonuç Vermediği Bir Salgın

ABD Hastalık Kontrol Önleme Merkezlerinde yapılan araştırmalar neticesinde herhangi bir sonuç alınamaması ise paniğin büyümesine neden olur. Mutasyon geçiren bir patojenin neden olduğu bu salgın da Müdür yardımcısı Cheever hem kendi kişisel kaygıları ile savaşmak hem de halkı yatıştırmak zorundadır. Bunu başarabilmek için de genç ve cesur bir kadın doktoru salgın ile yüzleşmeye mecbur bırakacaktır. Her geçen dakika ölü sayısının artması ve çökmekte olan toplumların karşı karşıya kaldığı trajik durum karşısında hükümetler de çaresizdir. Kate Winslet, Marion Cotillard, Jude Law, Laurence Fishburne, Gwyneth Paltrow, Matt Damon gibi usta oyuncuların yer aldığı film eleştirmenlerden tam not almış filmler arasında yerini almıştır.

Bir önceki yazımız olan 1917 Filmi (2019) başlıklı makalemizde 1917, 1917 Filmi ve 1917 Filmi İzle hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap