1. Ana Sayfa
  2. Gerilim
  3. Pretoria’dan Kaçış – Escape From Pretoria (2020)

Pretoria’dan Kaçış – Escape From Pretoria (2020)

Pretoria’dan Kaçış – Escape From Pretoria (2020)
3
6.8
2020
İngiltere, Avustralya, ABD, Güney Afrika
1 Saat 46 Dakika
Francis Annan

Avustralya ve İngiltere’nin birlikte yapmış olduğu gerilim sinemasıdır. Yaşanmış bir hikayeden esinlenerek yapılan film, bir kitabın da beyaz perdeye uyarlamasıdır. Heyecanlı bir kaçışın nefes kesen macerası anlatılmaktadır. Gerçek bir hikayeye dayanan film, oldukça heyecanlı ve aksiyon dolu sahnelerle süslenmiştir. 2020 yılı yapımı olan uzun metrajlı bu film, izleyenleri ekran başına kilitleyecek türde başarılı bir yapımdır. Yasaklı bir bildiriyi dağıtmak suçundan yargılanan ve hapis cezası alan bir mahkumun hapishane günleri başarılı bir şekilde işlenmiştir. Akıcı anlatımı, heyecan dolu sahneleri ile izlenmesi önerilen yapımlar arasındadır.

Escape From Pretoria Filminde Olaylar Serisi

Escape From Pretoria, yazılmış bir kitabın beyaz perdeye başarılı bir uyarlamasıdır. Bazı kurgular yapılmış olsa da ana hatları itibari ile kitaba sadık kalınarak çevrilmiş bir filmdir. Filmin kısaca konusu da şu şekildedir: Yasaklı bir yayını dağıtan Jenkin, on iki yıl hapis cezası almıştır. Bu hapishanede Alex Moumbaris ve Stephan Lee de onun gibi hapis yatan iki arkadaşıdır. Günlerce sürecek bir plan yaparlar. En büyük hedefleri hapisten çıkmaktır. Bunun için hazırladıkları kaçış planı işe yarayacak mı? Bu üçlüyü bekleyen ne gibi tehlikeler bulunmaktadır. Kıyasıya bir kaçış macerası, filme aksiyon dolu sahneler kazandırmıştır.

Yaşanmış Bir Öykünün Beyaz Perdeye Uyarlanması

Güney Afrikalı olan film kahramanı yazarın kaçış öyküsü de oldukça heyecan verici. İzleyenleri aksiyon sahneleri ile heyecanlandıran bir o kadar da düşündüren filmler arasındadır. Düşünceleri ve savundukları ideolojiler nedeni ile hapiste geçen günler. Değer yargılarının sorgulandığı, başarılı yapımlardan biri. Hapishanedeki güvenlik önlemleri ve gardiyanın kişiliği gibi detaylar da filmde kurgu niteliği taşıyan ayrıntılar arasındadır. Üç düşünce suçlusunun ortak planını uygulaması sonucu özgürlüğe doğru kaçış. Planın işe yaraması halinde kendi hayatlarına karşı başlayacak yolculuk. Gerilim sahneleri de sıkça yer alan filmde akıcı anlatımı ile öne çıkan yapımlardandır.

Bir önceki yazımız olan Kuralsız - Insurgent (2015) başlıklı makalemizde 2015, Ansel Elgort ve Robert Schwentke hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap