1. Ana Sayfa
  2. Dram
  3. Pk – Peekay (2014)

Pk – Peekay (2014)

Pk – Peekay (2014)
4
8.1
2014
Hindistan
2 Saat 33 Dakika
Rajkumar Hirani

Bu film bollywood endüstriden tarafından yapılmıştır. 2014 yılında seyircisiyle buluşmuştur. AamirKhan, SanjayDutt, AnushkaSharma, Bomanİrani, Sushant Singh Rajput, SaurabhShukla gibi değerli oyuncular yer almaktadır. Yönetmen koltuğunda Hindistan’ın en önemli yönetmeni RajkumarHirani bulunmaktadır.

P.K. Uzaydan Aracı İle Gelmiştir

Uzaydan aracı ile dünya’ya gelen P.K. (AamirKhan). İnsanları araştırmak için görev verilmiştir. Dünya’ya gelmesi ile uzay ile iletişimi sağlayan kolyesini çaldırır. Kolyesi çalınınca ne yepacağını bilmeyen P.K konuşamaz. Derdini anlatamadığı için herkes onu dilsiz sanır. Konuşamadoğı için insanlar ne yaparsa onları taklit etmeye başlar. Konuşmayı öğrenmek için ise sadece bir ele ihtiyacı vardır. Bir çift el ararken Bhairon Singh (SanjayDutt) ile tanışır.

Tanışma Sonrası Tanrıyı Sorgulamaya Başlıyor

Bu tanışma P.K. için dönüm noktası olacaktır. Bu film önerisi dostluk adına çok şey anlatmaktadır. Onun sayesinde bir çift el bulup bir gece içinde konuşmayı öğrenir. Şimdi ise kolyesini bulup, uzay aracına binerek dünya’dan ayrılmalıdır. Bu sırada tüm dinlerin özelliklerini inceleyip anlamaya çalışır. İnsanların Tanrı’ya ne kadar farklı davrandıklarını görür. Müslümanlıkta içki günah sayılmaktadır. Hristiyanlıkta ise şarap İsa’nın kanı olarak içildiğini fark etmiştir. Bu film önerisi din çatışmaları iyi bir örnek oluşturmaktadır. İnsanları incelerken arkadaşı Bhairon Singh tren’e yerleştirilen bir bomba yüzünden ölür. Arkadaşı ölünce gazeteci Jaggu (AnushkaSharma)  ile metro istasyonunda ilan yapıştırırken tanışır. Jaggu P.K. Kolyesini bulmasını için ona yardım sözü verir.  Aramalar sonucunda kolye TapasviMaharaj (SaurabhShukla) boynunda bulunur. Şimdi ise sorun kolye’yi P.K.’nin olduğuna Tapasvi inandırmaktır.

Tapasvi bu kolye sayesinde büyük muritlere sahip olmuştur. Bu yüzden kolyeyi p.k’ya vermek istemez. Aksini ikna ederek kolyenin ona Tanrı tarafından geldiğini söyler. Tv’de karşılıklı atışmalar sonucunda p.k. kolyesine kavuşur. Jaggu’yaaşık olan P.K. ona tam aşkını itiraf edeceği sırada nişanlısı tarafından jaggu’nun terk edildiğini öğrenir. Jaggu’nun nişanlısının Müslüman olmasından dolayı düğün arifesinde onu bıraktığı ailesi tarafından inandırılmıştır. P.K. kolyesinin yardımıyla aslında jaggu’nun yanıldığını ona göstermiştir. Nişanlısı sadece biraz geç kalmıştır. Jaggu’da gelmeyeceğine o kadar inandığı için düğün yerini yanlış bir mektup yüzünden terk eder. Bu yanlış bir anlama sonucu iki sevgili kavuşamaz.P.kjaggu’ya yardımlarından dolayı ona nışanlası hakkında yanıldığını gösterir. İki sevgili p.k sayesinde kavuşur. Kolyesine kavuşan p.k uzay aracı ile dünyadan ayrılır. Yanında ise bir teyp ve jaggu’nun ses kayıtları ile uzay’a doğru yol alır. Bu film önerisi bollywood müzikleri ve danslarının güzelliği göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Yıldızlara Doğru - Ad Astra (2019) başlıklı makalemizde 2019, Ad Astra ve Brad Pitt hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap