1. Ana Sayfa
  2. Macera
  3. Pi’nin Yaşamı – Life of Pi (2012)

Pi’nin Yaşamı – Life of Pi (2012)

Pi’nin Yaşamı – Life of Pi (2012)
1
7.9
2012
ABD, Tayvan, İngiltere, Meksika, Kanada
2 Saat 7 Dakika
Ang Lee

Hindistan’dan yolan çıkan ve Kanada’ya varmayı amaçlayan bir yük gemisi, kötü bir kaza geçirir. Okyanus ortasında kötü bir durumda kalan gemi batar. Tabi ve geminin içinde bulunan bütün canlılar ve yükler de okyanusun derinliklerine doğru gider. Ancak az da olsa gemiden kurtulan canlılar da vardır. Okyanusun ortasında bir cankurtaran filikası yalnız bir şekilde kalır. Sandalda hayatta kalan tek bir insan vardır. O da ismi Pi olan Hintli bir çocuktur. Pi ile birlikte canlı kalan insanlar olmasa dahi bazı hayvanlar vardır. Bunlar; bir sırtlan, bir orangutan, bacağı kırık olan bir zebra ve en önemlisi 300 kiloluk bir Bengal kaplanıdır. Vahşi kaplanın ismi ise Richard Parker’dır. Pi sadece 16 yaşında bir gençtir ve bu hayvanlar ile birlikte okyanusun ortasında mahsur kalmıştır.

Okyanusta Yaşam Mücadelesi

Issız okyanusta mahsur kalan Pi, ne yapacağını bilemez. Ailesi ise hayvanat bahçesi işleten kişilerdir ve hayvanlar ile birlikte göç yolunda seyahat ederken batan gemiden kurtulmayı başaramazlar. Ailesini kaybeden Pi, bir yandan yas tutar ve bir yandan da hayvanlar ile birlikte kaldığı bu sandalda yaşamaya çalışır. Kurtuluş olmayan bir yolculuk gibi görünen bu yolda Pi, yanındaki hayvanlar ile birlikte yaşam mücadelesi verir. Zeki bir çocuk olan ve ailesinin mesleği sayesinde zooloji bilgisi de bulunan genç Hintli, besin zincirine kurban gitmeyerek hayatta kalır. Ancak bir sorun vardır. Artık büyük ve güçlü Bengal kaplanı ile teknede baş başadır.

Kaplan İle Teknede Yalnız

Kaplan ile birlikte teknede tek başına kalan Pi, artık sadece okyanus ile değil kaplanla da mücadele eder. Acıkan kaplanın bakışları ve varlığı onu her ne kadar tedirgin etse de bunu belli etmemeye çalışır. Böylece kaplanın kendine saldırmasını engellemenin yollarını arar. Pi hayatta kalmak ve büyük kaplanın bir sonraki yemeği olmamak için onunla anlaşmanın yollarını bulur. Zaman içinde kaplan ile yakınlaşarak kendini daha güvenli bir konuma getirir. Okyanustaki zorlu yolculuk bitmeden Pi, hiç bilmediği bir adaya varacaktır.

Bir önceki yazımız olan 127 Saat - 127 Hours (2010) başlıklı makalemizde 127 Hours, 127 Saat ve 2010 hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap