1. Ana Sayfa
  2. Savaş
  3. Operasyon Valkyrie (2008)

Operasyon Valkyrie (2008)

Operasyon Valkyrie (2008)
6
7.1
2008
ABD, Almanya, İtalya, İspanya, Fransa, Japonya, İngiltere
2 Saat 1 Dakika
Bryan Singer

Nazi Almanya’sının bir albayı olan Baron Claus Graf Schenk Von Stauffenberg birçok önemli görevlerde bulunmuş bir vatanseverdir. Bu görevlerinden biri sırasında gözlerinden birini kaybeden Albay Hitler’e karşı olan gruplarla da temas halindedir. Artık Hitler’in ülkeye büyük çapta zarar verdiğini düşünmeye başlayan Baron Claus, suikast olaylarında da bizzat rol almaya çalışacaktır. Nazilerin yaptığı tüm katliamlar karşısında sessiz kalmak istemeyen bu gerçek vatanseverler ülkenin geleceği için Hitler’in ölmesi gerektiğini düşünürler. Sorunların ortadan kalkması ve ülkedeki şiddetin bitirilebilmesi için önemli bir operasyon hazırlığına giren albay tüm planın da odak noktasındaki kişi olacaktır.

Vatansever Subayların Düzenlediği Operasyon

Albay Baron Claus, kendi tarafında ve düşüncesinde olan tüm subayları etrafına toplayarak detaylı bir operasyon planı hazırlar. Tüm sorumluluğu üstlenen albay ikna ettiği kişiler arasında Hitler’in hazırladığı brifinglere de katılabilen kişilerden biridir. Bu nedenle tüm toplantılara sorgusuz sualsiz girebilen albay operasyonu da kendisi üstlenir. Yapılacak bir toplantı esnasında bombalı çantayı toplantı salonuna bırakan albay bir yandan da önemli merkezleri ele geçirecek olan orduların hazırlanmasını emreder. Bomba patladığında Hitler’in öldüğü haberi yayılır. Her şey son derece plana uygun bir şekilde gelişme gösterir. Tüm orduların yönetimi operasyonu düzenleyen tarafa geçmeye başlar. Ancak bu esnada Hitler’in ölmediği haberi de yayılır. Bu aşamadan sonra Operasyon Valkyrie tamamen başarısızlıkla sonuçlanmaya başlar.

Bir önceki yazımız olan Oyuncak Hikayesi 4 - Toy Story 4 (2019) başlıklı makalemizde Christina Hendricks, Film Önerileri ve Josh Cooley hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap