1. Ana Sayfa
  2. Dram
  3. Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan’da (2001)

Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan’da (2001)

Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan’da (2001)
3
8.1
2001
Hindistan, İngiltere
3 Saat 44 Dakika

Hindistan’ın Champaner köyünde geçen Evvel Zaman İçinde Hindistan’da (Lagaan: Once Upon a Time in India) filminin başrolünde AamirKhan yer alıyor. Oscar adaylığı ve birçok ödülü olan filmin yönetmen koltuğunda Ashutosh Gowariker oturuyor. 2001 yapım Hint filmi sömürgeyi anlatan en iyi filmlerden biri. Filmde AamirKhan’aGracy Singh ve RachelShelley eşlik ediyor. Film müzik, dans, spor ve romantizm öğeleriyle uyumlu bir şekilde ilerliyor.

Lagaan: Bir Zamanlar Hindistan’da Filminin Özeti

Genellikle Lagaan adıyla bilinen bu filmin adı Champaner köyünde, köylülerden alınan vergiden geliyor. 1800’lü yılların sonlarında geçen film Hindistan’ın, İngiliz sömürgesi altındaki durumunu gözler önüne seriyor. Köylüler İngilizlere devamlı olarak yıllık vergi olan lagaan ödüyorlar fakat yağmur yağmayıp kuraklığa maruz kaldıklarından o sene parasız kalıyorlar. Bölgenin İngiliz valisi Andrew Russel’in katı yönetimi altında olan köylüler bu konuda endişeleniyor. Bölge valisi ise köylü gençlerinden biri olan Bhuvan’ızor hatta kazanmaları imkânsız bir iddiaya ikna ediyor.

İddiaya göre İngiliz askerler ve Hint köylüler arasında kriket maçı yapılacak ve köylülerin kazanması durumunda üç yıl vergi ödemeyeceklerdir. Eğer kaybederlerse vergilerinin üç katını ödeyecek olan köylüler, Bhuvan önderliğinde kriket oynamayı öğrenmeye başlar. Kriket oynayan köylülerin destekçisi ise vali Andrew Russel’in kardeşi Elizabeth adındaki kızdır.

Spor ve Hint Film Yapısı

Yönetmen tarafından dans ve müziklerle eğlenceli sahnelere yer veren filmde asıl konunun kriket üzerine olması Evvel Zaman İçinde Hindistan’da filmini diğer Hint filmlerinden ayırıyor. Hint müzikleri ve danslarıyla bilinen filmlerde, bu ülkenin gelenekleri ve eğlence kültürü oldukça iyi yansıtılıyor.
Fakat diğerlerinin aksine kriketin başarılı oynanışı, nefes kesen kriket maçı sahneleriyle Evvel Zaman İçinde Hindistan’da filmi, Hint filmlerine farklı bir soluk kazandırarak spor alanındaki başarılı oyunculuğu ön plana çıkarıyor. Film önerileri kategorisinde Hint filmleri için en iyi seçeneklerden biri olacak bu eserin başrolünde ise büyük yıldız Aamir Khan’ın bulunması da cabası. İngiliz asillerini ve tarzlarını yansıtmakta da başarılı olan film sömürgeciliği açıkça kınayan ve eleştiren bir yapıda karşımıza çıkıyor.

Bir önceki yazımız olan Diriliş - The Revenant (2015) başlıklı makalemizde 2015, Alejandro G. Inarritu ve Diriliş hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap