1. Ana Sayfa
  2. Aksiyon
  3. Labirent Ölümcül Kaçış – The Maze Runner (2014)

Labirent Ölümcül Kaçış – The Maze Runner (2014)

Labirent Ölümcül Kaçış – The Maze Runner (2014)
3
6.8
2014
ABD, İngiltere
1 Saat 53 Dakika
Wes Ball

Başarılı bir roman uyarlaması olan film romanın 2009 yılında yayınlanması ve iyi bir başarı yakalamasını ardından Hollywood tarafından beyaz perdeye aktarılmıştır. 2014 yılında vizyona giren ilk film bir üçlemenin ilk filmi olma özelliğini taşır. Filmin çekimi esnasında gelişmiş görüntüleme ve animasyon tekniklerinden yararlanılmıştır. Bu durum filmin her an soluksuz şekilde izlenmesini sağlar. Distopik filmler arasında başarısı ve kurgusuyla ön plana çıkan bilim kurgu filmi türün izleyicilerine başarılı bir film izleme imkanı sunar. Gişede de istenen başarı yakalandığı için filmin devamı niteliğinde olan labirent alev deneyleri ve labirent son isyan filmleri de 2018 yılına çekilmiş ve vizyona alınmıştır.

Olay Kurgusu

Ana karakter olan genç ve başarılı aktör Dylan Obriann‘ ın canlandırdığı Thomas karakteri bir gün uyandığında kendisini duvarlarla çevrili izole edilmiş bir alanda bulur. Etrafında çocuklar ve ergenlerden oluşan bir topluluk gören karakterimiz gözlem yapmaya başlar ve burada zaman zaman açılan ve kapanan duvarlar olduğuna göre bir çıkış yolu olabileceğini de düşünmektedir. Ancak köyde yaşayan diğer çocuklar buranın bir kaçış yolunun olmadığını varsayar ve başta onu vazgeçirmeye çalışırlar. Thomas ise vazgeçmeden mücadele etmesi gerektiğini hissederken geçmişinde neler olduğunu da zamanla çözmeye başlar. Kararlı yapısı ve cesareti sayesinde diğer arkadaşlarını da ikna ederek alandan çıkmak için mücadele etmeye ikna eder. Aslında çok farklı bir kurgunun denenen karakterleri olduğunu anlaması zaman alır. Yine de kurtulmuş olmak onlar için büyük bir şanstır. Arkadaşları başlarda ona karşı çıkıp hatta engel olurlarken zamanla liderlik özelliği sayesinde etkisi altına girerler ve maceralar gelişmeye başlar. Dev duvarlar arasında keşif yolculukları başladıktan sonra beklenmedik yaratıkların saldırıları ve onlara karşı akıllıca verilen mücadele özgürlüğe giden yol olacaktır.

Labirent

Çok ustaca kurgulanmış hikayenin ana öğeleri olan labirent sürekli hareket edecek şekilde tasarlanmış devasa duvarları içermektedir. Bu duvarlar günün belirli saatlerinde yer değiştirmekte, labirentin karmaşasını daha da büyütmekte ve çıkılması çok zor bir yapı haline gelmesini sağlamaktadır. Ayrıca labirentin duvarları çok büyük ve ağır oldukları için kaçanları doğru yerde olmamaları halinde ezebilecek güçtedirler.

Bir önceki yazımız olan İhtiyar Delikanlı - Oldeuboi (2003) başlıklı makalemizde 2003, Chan wook Park ve Hye jeong Kang hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap