1. Ana Sayfa
  2. Aksiyon
  3. Kuralsız – Insurgent (2015)

Kuralsız – Insurgent (2015)

Kuralsız – Insurgent (2015)
2
6.2
2015
ABD, Kanada
1 Saat 59 Dakika
Robert Schwentke

Insurgent yani Kuralsız serinin ikinci filmi olarak yayına girmiştir. Film 2015 yılında izleyici ile buluşmuştur. İlk filminin özetini şöyle anlatırsak iki filmin konusu ile ilgili daha rahat bilgi sahibi olabilmeniz mümkündür. Filmin konusu fütüristik bir ortamda  geçen öykü anlatılmaktadır. Burada 5 farklı traksiyonu ait bir toplum yaşantısı bulunmaktadır. Belirli bir yaşa gelen gençlere bu alanlardan birine geçmeleri zorunluluğu belirli testlerden sonra verilmektedir. Beatris (Tris) ise kendisine verilen bu alanı kabul etmeyerek farklılığını ortaya koymuştur. Böylece başrol kahramanı  Tris bu düzeni değiştirecek güce sahip olduğunu içinde hissetmeye başlamıştır. Film Veronica rotom öyküsünden aktarılmıştır. Tris bu hiyerarşik yaşamı değiştirmek için belirli atılımlarda bulunarak isyan etmektedir. Genç kızın atmış olduğu bu adımın peşinden birçok kişiyi de sürüklediği için farklı bir öyküye doğru yol almaya başlanılmıştır. Filmin 1. Si burada son bulmuştur. İlk seri ile Uyumsuz olarak karşımıza çıkan hikâye 2. Seri de insurgent yani Kuralsız olarak devam etmiştir.

Kuralsız Filminde Yaşananlar

Kuralsız filmi Tris’in yetiştirildiği ortamdaki düzene karşı çıkmış olduğu,  düzeni bozmasına yönelik birçok eğilimi içermektedir. Kahramanımız herkesten farklı olan üstün özelliklere sahiptir. Bu üstün özelliklerinin farkına varan Tris bazı anlamlarda devrimci hareketler sergilemeye başlamaktadır. Birçok çevresinde bulunan kişi de bu konuda kayıtsız kalmamaktadır. Çevresindeki bazı insanlar Tris’in yapmış olduğu bu hareketi rol model alarak ona destek olmuştur. Filmin içerisinde aksiyon ve karşı çıkmalarından dolayı Kuralsız olarak adlandırılan Tris yapmış olduğu adımları oldukça dikkat çekmektedir. Film de zaman zaman aksiyon olsa da daha çok hikâyenin temasını anlatmaya yönelik adımları görebilmek mümkündür. Birincisi çok sevilen filmin ikincisi de pek çok kişi tarafından izlenmiş ve sevilmiştir.

Filmin Oyuncu Kadrosu

Kuralsız filminin yönetmenliğini Robert Swentkee gerçekleştirmiştir. Başrollerinde ise;  Shalene Woodley, Teo James, paylaşmaktadır. Filmi Türkiye’de 300 binden fazla kişi izlemiştir. Filmin yayınlanma tarihi 2015 yılıdır. Sizler de aksiyon, bilimkurgu dalında hoş bir film izlemek istiyorsanız Kuralsız filmini ve bütün serisini izleyebilirsiniz. Filmin oyuncularının başarısı senaryonun güzelliği ve yönetmenin harika bir iş çıkarması sonucu bilim kurgunun farklı bir boyutuna değinen filmde hem gerçek bir yaşam şeklini hem de bilim kurguyu  görebilmek mümkündür. Geçmişten geleceğe gelen bağlantılar ile de oldukça dikkat çekici çekimlere imza atan film izleyenlere sürükleyici bir seyir zevki sunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Asfaltın Kralları - Ford v Ferrari (2019) başlıklı makalemizde 2019, Asfaltın Kralları ve Christian Bale hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap