1. Ana Sayfa
  2. Komedi
  3. Kaptan Fantastik – Captain Fantastic (2016)

Kaptan Fantastik – Captain Fantastic (2016)

Kaptan Fantastik – Captain Fantastic (2016)
1
7.9
2016
ABD
1 Saat 58 Dakika
Matt Ross

Film, 2016 yılında vizyona girmiş ve Dram ve komedi karışımı olarak izleyicilere sunulmuştur. Filmin konusu doğa yaşamına alışmış bir ailenin yaşantısından ileri geliyor. Doğa yaşamını kendi yaşamları ile bütünleştiren aile, 8 kişi olmakla beraber bir ormanda hakimiyet sürüyor ve ormanı kendi evleri olarak kabul ediyorlar. Orman, adeta bu aileyi kucaklayıcı bir kavram olarak izleyici karşısına çıkıyor. Captain Fantastic filminde 6 çocuklu olan bu aile için ormanda yaşamanın her ne kadar zorlukları olsa da ebeveynler ve çocuklar bu ortama alıştıkları için küçük sorunları görmezden gelen bir görüş ile büyüyorlar. Ancak bir gün her şey, bir kelebek etkisi ile tamamıyla değişiyor.

Annelerinin Ölmesi Çocuklar için Yeni Bir Anlama Geliyor

Güzel ve düzen içerisinde giden ormanda yaşam, bir süre sonra çocukların annelerini ölmesi ile tepetaklak hale geliyor. Ailenin babası olan Ben Cash, çocuklarının anneleri olan Lessie’nin ölümüyle her ne kadar sarsılsa da bu durumu çocuklarına karşı hissettirmemeye çalışıyor. Ancak sarsılanın sadece kendisi olmadığını ise çok geçmeden fark ediyor. Captain Fantastic filminde orman içerisinde kurdukları düzen, Lessie’nin ölmesiyle her geçen gün Ben Cash’in otoritesini sarsıyor ve ormanda yaşamları gittikçe gerilim dolu ve tatsız bir hal alıyor. Ben Cash, her ne kadar çocuklarına annelerinin ölümünü ve acısını unutturmaya çalışsa da bu eksiklik çocuklar tarafından hissediliyor, Ben Cash’in hem anne hem de baba olma kaygısı çocukların istekleri karşısında yetersiz konuma düşüyor.

Çocuklar Şehre İnmek İstiyorlar

Cenaze ve defin işlemleri için artık şehre inmek istediklerini ve hatta buna mecbur kaldıklarını ileri sürüyorlar. Babaları Ben Cash ise bu duruma ne kadar itiraz ederse etsin çocuklarının peşinden gitmek zorunda kalıyor ve komedi tam olarak burada başlıyor. Çocukların şehre alışması, medeniyetle tanışması, şehrin dokusunu ilk defa görmeleri ve insanlıklar tanışmaları ve Captain Fantactic filminde yoğun olarak işlenen unsurlardan birisi olarak yer alıyor. Komedi ve dramın başrolde olduğu bu film, medeniyetin ortasına aniden sıkışan bir aileyi konu alıyor.

Bir önceki yazımız olan Archive (2020) başlıklı makalemizde 2020, 2020 Filmleri ve Archive hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap