1. Ana Sayfa
  2. IMDb +7
  3. Kanlı Elmas – Blood Diamond (2006)

Kanlı Elmas – Blood Diamond (2006)

Kanlı Elmas – Blood Diamond (2006)
1
8
2006
ABD, Almanya, İngiltere
2 Saat 23 Dakika
Edward Zwick

2006 tarihli, Amerika Birleşik Devletleri yapımı bir macera ve dram filmi olan Kanlı Elmas; daha çok Blood Diamond haliyle bilinmektedir. Filmin yönetmenliğini Edward Zwick yapmıştır.

Kara Elmas’ın Konusu

Film isminden de anlaşıldığı üzere Afrika’da geçen orada ki savaş bölgelerinde bulunmakta olan ve savaşın gerekli olan düzene girebilmesi için maddi açıdan kullanılan elmaslar üzerinde durulmaktadır. Bu elmaslar filme de adına veren kanlı elmaslar olarak bilinmektedir. Filmin başladığı ana yer Sierra Leone’dur.  Solomon Vandy; köyü ayrılıkçı isyancılar tarafından baskına uğramış olan zavallı bir balıkçıdır. Bir elmas madeninde çalışmaktadır. Bu elmas madeni isyancıların elmas madenidir. Her zaman çıkarttığı elmaslar dışında bu sefer çok daha farklı ve büyük bir elmas bulmuştur Solomon. Bu elması herkesten saklamak isterken ne yazık ki başkaları tarafından fark edilir. Fark edildiği anda ordu tarafından isyancılara bir saldırı olur. Elması saklamaya çalışırken ordu Solomon’u fark eder. Diğer yakaladıkları adamlarla beraber bir hapishaneye kapatılır. İsyancıların lideri onu burada sözleriyle tehdit eder. Danny Archer; Rodezya kökenli bir paralı askerdir ve elmastan haberdar olur. Solomon’u hapisten bir şekilde çıkarttığı bu elmas neredeyse onun peşine düşer. Ortaya çıkan tartışmalı ortamda Solomon ve Dany’e Amerikalı kadın gazeteci olan Maddy yardım eder. Bu olay örgüsünde filmin konusu devam etmektedir.

Filmin Üzerinde Durduğu Şeyler 

Film elmas endüstrisi üzerinde durmaktadır. Elmas sektöründeki tekel iddialarından bahsetmektedir. Afrika’da bilindiği üzere var olan çocuk askerleri sorununa da çok güzel bir şekilde değinmiştir. Film bittiğinde ortalama olarak  200,000 çocuk askerin bulunduğuna dair bir yazı göreceksiniz. Filmde üzerinde durulan bir diğer konuda eleştirilmiş olan Batı’nın Afrika’daki sorunlara karşı olan davranışları, düşünceleri, tutumlarıdır. Bu bahsedilen şeyleri çok güzel uyarlanmış bir şekilde zevk alarak izlemiş olacaksınız.

Güncel film önerileri için bizi takip etmeye devam edin!

Bir önceki yazımız olan Kuralsız - Insurgent (2015) başlıklı makalemizde 2015, Ansel Elgort ve Robert Schwentke hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap