1. Ana Sayfa
  2. Aksiyon
  3. Kabuktaki Hayalet – Ghost in the Shell (2017)

Kabuktaki Hayalet – Ghost in the Shell (2017)

Kabuktaki Hayalet – Ghost in the Shell (2017)
1
6.3
2017
ABD, Hindistan, Hong Kong, Çin, Kanada
1 Saat 47 Dakika
Rupert Sanders

Orijinal adı ile Ghost in The Shell olan bir manga / âmine evreninden gelen film uyarlaması bu evrenin yaratılmasından sonra 1989 ve 2017 yılları arasında geçen 28 yıllık sürenin sonunda izleyici le son teknoloji kullanılarak çekilmiş ve izleyici beğenisine sunulmuştur. Gelişen teknolojinin sunduğu çekim imkânları anime filmlerinde kullanılan tekniklerin bazılarının beyaz perdeye yansıtma imkânı sağlamış, bundan hareketle yapımcılar son zamanlarda kült anime filmlerine yönelmişlerdir. Bilim kurgu severlerin beğenisini alan ancak genel sinema izleyicisi tarafından hak ettiği takdiri göremeyen film sadece 165 Milyon dolar gibi düşük sayılabilecek bir gişe rakamına ancak ulaşabilmiştir. 2017 Amerikan yapımlı filmin bazı sahneleri Yeni Zelanda da yapılırken bazı sahneleri de tokyoda çekilmiştir. Başlangıçta film için başka isimler düşünülmüş olsa da ana karakter oyuncusu olarak başarılı ve güzel oyuncu Scarlett Johansson, Takeshi Kitano ile birlikte rol almıştır. Son dönemde yıldızı iyice parlayan oyuncunun aksiyon filmlerindeki başarısı yapımcılar tarafından aranan kişi olma özeliği kazanmasına neden olmuştur.

Anime Kültürü

Japonya’nın kendine özgü türü binlerce yıllık kültür birikiminin ve edebiyatın etkisi ile kendine has anlatıcılığın birleşmesi sayesinde türü doğurmuştur. Belki de büyüklere çizgi filmler mottosunu kullanabileceğimiz sektör haline anime bugün popüler hale gelen birçok konuda onlarca yıl önce yapılmış filmleri, hikâyeleri ve serileri sayesinde öncü konumunda yükselmiştir. Bugün sadece kendi toplumuyla sınırlı kalmayan bu anlatım tarzı dünyanın birçok farklı ülkesinde kendi hayranlarının doğuşuna sebep olmuş, sektör sayesinde birçok genç yapımları orijinal haliyle izleyebilmek için dil öğrenmişlerdir.

Hikayenin Çarpıcılığı

Yaklaşık olarak otuz yılı bulan geçmişi sayesinde bugün izlediğimiz birçok bilim kurgu filminin temeli, atası diyebileceğimiz filmdir. Başlangıçta bir masada geçmişini hatırlamayan binbaşıya kurtarıldığı söylenir ancak olay kurgusu geliştikçe aslında öyle olmadığı, bir şekilde geçmişi ve geleceğinin elinden alındığını anlayacaktır binbaşı. İnsan makine karşımı olan varlıkların hangi türe girdikleri, duyguları nasıl algıladıkları, insan canına verdikleri değer, bu varlıklar aktarılan insan bilinci gibi bilim kurgunun en temel konularını temel alan filmde de bu sorulara anlatılan hikâye ile çözüm aranmıştır.

Bir önceki yazımız olan Sahtekar - Changeling (2008) başlıklı makalemizde 2008, Amy Ryan ve Angelina Jolie hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap