1. Ana Sayfa
  2. Suç
  3. Joker (2019)

Joker (2019)

Joker (2019)
3
8.5
2019
ABD, Kanada
2 Saat 2 Dakika
Todd Phillips

Son zamanların en iyi IMDb puanlarından birini alan Joker filmi oyuncu kadrosu ve senaryosu ile ilgi gören bir yapımdır. Oyuncu kadrosunda Joaquin Phoenix, Zazie Beetz ve Robert De Niro gibi çok iyi oyuncuların bulunduğu söylenebilir. Filmin yönetmen ve senarist koltuğunda ise Todd Phillips ile Scott Silver bulunuyor. 2019 yılının en çok beklenen filmlerinden olan Joker polisiye, aksiyon ve dram teması içeren bir filmdir. Gişe rekorlarının fazlası ile tartışıldığı filmin konusu ise şimdiden izleyiciyi merak ettiriyor.

Farklı Bir Karakterin Var Oluş Hikâyesi

Toplumdan uzaklaştırılan ve kötü olmaya itilen insanlar her zaman var olmuştur. Bazen dışarıdaki etkenler insanları kötü olmaya iterken bazen insanların kendi içindeki kötülük tohumlarını harekete geçirmek yeterli oluyor. Joker ise toplum tarafından kötü olmaya zorlanan mı yoksa içindeki kötülük tohumlarını ortaya çıkarmaya meyilli bir karakter miydi? Bu farklılığı sorgulamak adına son derece iyi bir yapım denilebilir. Toplum tarafından tamamen uzaklaştırılan ve yalnızlaştırılan bir adamın hikâyesi anlatılıyor. 

Joker Dışlanmışlığın Sebep Olduğu Olaylar

Gotham City’de yaşayan ve hayatını başarısız bir komedyen olarak geçiren Arthur Fleck’in hikâyesini anlatan bir filmdir. Arthur Fleck babasız büyüyen ve yalnızlık hissini çok iyi bilen bir palyaçodur. En yakın arkadaşı ise annesidir ve annesi onu her zaman Happy yani Mutlu ismi ile çağırmaktadır. Ancak annesinin Arthur’a yüklemiş olduğu isim onun toplum tarafından dışlanmasına ve birçok şekilde zorbalığa maruz kalmasına engel olabilen bir isim değildir. Hayatının başarısızlıkları ve karakterinin güçsüz tarafı nedeni ile Arthur daima başkaları tarafından dışlanan bir kişilik olur. Ancak bu duygular hayatının sonuna kadar sürmek yerine bir süre sonra çok daha başka bir şekle dönüşmeye başlar. 

Bir Katilin Doğuşuna Şahit Olacaksınız

Her ne kadar annesi için Mutlu bir çocuk olsa da Arthur kendi için de ezik ve öfkeli biridir. Zamanla bu his Arthur’un insanlardan daha da uzaklaşmasına sebep olur içinde katil olmaya meyilli duygular yeşermeye başlar. Dışlanmışlık, eziklik ve zorbalık karşısında yepyeni bir karakter ile Joker doğar. 

Bir önceki yazımız olan Taksi Şoförü - A Taxi Driver (2017) başlıklı makalemizde 2017, Hae jin Yoo ve Hun Jang hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap