1. Ana Sayfa
  2. Dram

Jai Bhim (2021)

Jai Bhim (2021)
8.9
2021
Hindistan
2 Saat 44 Dakika
TJ Gnanavel

Senaryosu ve yönetmenliği T.J. Gnanavel’e ait olan Jai Bhim filmi 2021 yılında gösterime girmiştir. Hint yapımı suç ve dram türündeki bu film; Hint film severlerinin, kesinlikle kaçırmaması gerenler arasına adını yazdırmayı başarmıştır. Gerçek bir hikâyeden esinlenerek yola çıkılan film de Chandru adındaki bir avukatın verdiği mücadele etkili bir şekilde anlatılmaktadır.

Jai Bhim Filminin Konusu

Polisin, tutkluların ırkları arasında ayrımcılık yapmaya başlaması ile bu durum tüm ülkeye yayılmaya başlamıştır. Uygulamalar sonucunda orta ve üst kısımda bulunan tutuklular serbest bırakılmış ve alt sınıftan olanların tutukluluğu devam etmiştir. Polis, devam eden birçok davaya müdahil olmaya başlamış ve alt sınıfta yer alan kişileri suçlamaya başlamıştır.

Irula kabilesine bağlı Rajakannu ve eşi Sengeni, evine giren yılanı çıkarması için üst ırka mensup bir ailenin evine çağrılır. Bir sonraki gün evin hanımı, birtakım mücevherlerinin eksik olduğunu belirtir ve aile polise müracaat eder. Polis, Rajakannu’nun evine baskın yapar. Ancak Rajakannu evde yoktur ve polis hamile olan eşini başta olmak üzere tüm aileyi tutuklar.

Kabileden Mythra, Avukat Chandru’ya ulaşır ve onu bu davayı alması için ikna eder.

Chandru artık polis teşkilatı ile de mücadele edecektir. Hindistan’daki kast sisteminde yaşanan çatışmaların ve çarpıklığın gözler önüne serildiği bu film de insan haklarını ne kadar önemli bir değer olduğunu anlatmaktadır.

Yorum Yap

Film Önerisi Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşınız.