1. Ana Sayfa
  2. Kült
  3. İhtiyar Delikanlı – Oldeuboi (2003)

İhtiyar Delikanlı – Oldeuboi (2003)

İhtiyar Delikanlı – Oldeuboi (2003)
2
8.4
2003
Güney Kore
2 Saat
Chan wook Park

Güney Kore yapımı, gerilim- dram türünde bir film olan İhtiyar Delikanlı 2003 yılında vizyona girmiştir. Filmin yönetmeni Park Chan-Wook’ tur.

Filmle İlgili Bilgi

Film; ahlak, adalet ve intikamla ilgili alışılmamış tarzda ki düşünceleri çarpıcı bir şekilde işliyor. Duygusal olarak izleyenlerde derin izler bırakan çok akıcı bir senaryoya sahip. Filmi izledikten uzun süre sonra bile etkisi ve sarsıcı ahlaki konuları ile unutulmaz kült filmler arasına adını yazdırmış ve birçok ödül almıştır. Kendi alanında benzeri filmlerden gerek oyunculuk, gerekse beklenmedik işleyişiyle kolayca sıyrılmakta. Maruz bıraktığı ahlak ve duygusal ikilemlerden dolayı da birçok olumlu ve olumsuz eleştirinin odağı olmaktan da kurtulamamıştır. İlk bakışta şiddet, intikam öğeleri barındıran alışıldık bir film gibi görünse de derin duygusal ve psikolojik çıkarımların yapılabileceği ve birçok yönden izleyenler üzerinde derin izler bırakabilecek kadar güçlü bir yapımdır. İhtiyar Delikanlı intikam teması üzerine çekilmiş diğer filmlere göre özgün ve çarpıcı bir konuya sahiptir.

Filmin Konusu

İhtiyar Delikanlı filmi, uzun yıllar boyunca bir odada hapis hayatı yaşayan bir adamın esaretinin sonunda intikam alma çabasını konu alıyor. On beş yıl boyunca tutuklu kalan Oh Dae-Soo adındaki adam serbest bırakılır ancak geçen esaret yıllarının intikamını almak için elinden geleni yapmak istemektedir.

Oh Dae- Soo dışarı çıktıktan sonra intikam sırasının kendisine geldiğini zannetmektedir ancak cezası henüz bitmemiştir. Esaret altında geçen zamanını bile aratacak duygusal yıkımlara maruz kalacaktır. Asıl intikam şimdi başlamıştır çünkü serbest bırakılması çok daha büyük bir planın parçasıdır. İntikam alabilmek için farklı yollara başvuran adam her adımında kusursuz planın işleyişine kurban gitmektedir. Oh dae- soo kurtulmaya çalıştıkça daha da derin savaşlar vermek zorunda kalmaktadır. Çünkü intikam duygusu zekayla birleşmiştir ve bu birliktelik akıl almaz bir işleyişin kurgulanmasına neden olmuştur. Yüzeysel olarak bakıldığında kavga, intikam ve şiddet konusu etrafında geçen bir film olduğu düşünülse de her anıyla bambaşka ahlaki ve psikolojik sorunun ağırlığı altında bırakan bir yapım. Alışılmamış ve tahmin edilemeyen kurgusu sayesinde izleyenlerde uzun süreli etkiler bırakacak özelliktedir.

Bir önceki yazımız olan Açlık Oyunları - The Hunger Games (2012) başlıklı makalemizde 2012, Açlık Oyunları ve Açlık Oyunları 1 hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap