1. Ana Sayfa
  2. Dram

I Origins (2014)

I Origins (2014)
7.3
2014
ABD
1 Saat 46 Dakika
Mike Cahill

I Origins filminin Senaryosu ve yönetmenliği Mike Cahill’e aittir. Oyuncuları arasında Michael Pitt, Archie Panjabi, Cara Seymour, Steven Yeun ve Brit Marling dir. 2014 yapımı olan film yine aynı yıl içerisinde ülkemizde de gösterime girmiştir. Daha önce Another Earth filmi ile karşımıza çıkan genç yönetmen; bu filminde evrim teorisine atıfta bulunarak, izleyicileri bilim ve inanç üzerine sorgulama yapmaya davet ediyor.  I Origins, kurgusal olarak oldukça güçlü bir yapım olarak karşımıza çıkmakta, aynı zamanda farklı anlatımı, izleyiciyi etkisi altına alan sahneleri ile bağımsız bir başyapıttır.

I Origins Filmi Konusu

Gray, genç ve yetenekli bir yüksek lisans öğrencisidir. Biyolog olarak öğrenimine devam eden Gray, gözün evrimleşme süreci hakkında çalışmalar yapmaktadır. Çünkü Gray, yaratıcının yokluğunu şüphe bırakmayacak şekilde kanıtlamayı amaç edinmiştir. Onun için tek gerçek bilimdir ve evrim teorisi onun temelini oluşturmaktadır.

Ian Gray, katıldığı bir partide, sadece gözleri görünen bir bayan ile tanışır ve ondan çok etkilenir. Ancak onun hakkında gözlerinin güzelliği dışında hiçbir şey bilmemektedir. Bir süre sonra etrafında farkettiği bazı şeyler neticesinde gizemli kıza ulaşır ve büyük bir aşk yaşamaya başlarlar. Gray, Sofi adındaki bu kız ile çok farklı dünya görüşlerine sahip olsa da evlenmeye karar verir. Bu sırada labaratuvarda yardımcısı Karen çalışmalar devam etmektedir ve çalışmalarda büyük bir ilerleme sağladıklarını haber vermek için Gray’i aradığı gün; Gray trafik kazasında eşini kaybeder.

Aradan geçen zamanda Gray’in tezi kanıtlanmış, yardımcısı Karen ile evlenmiştir. Gray katıldığı tv programlarında yaradılışı savunanlara karşı mücadelesine devam etmektedir. Bu arada ilk çocuğu dünyaya gözlerini açmıştır. Hastanede yapılan göz taramasında bebeğin otizm olabileceğinden şüphelenilir.

Bunun üzerine Gray ve Karen araştırma yapmaya başlarlar. Özellikle bebeklerin gözlerinden elde edilen bulgular, çok önceden ölen insanların gözleri ile eşleşmektedir. Ne olursa olsun hiç unutamadığı ilk eşi Sofi’nin gözlerini araştırmaya başlayan Gray’in yolculuğu Hindistan’a kadar gidecektir.

Daha fazla film önerileri için bizi takip etmeye devam edin!

Yorum Yap

Film Önerisi Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşınız.