1. Ana Sayfa
  2. Dram
  3. Gizli Dünya – Room (2015)

Gizli Dünya – Room (2015)

Gizli Dünya – Room (2015)
1
8.1
2015
Kanada, İrlanda, İngiltere, ABD
1 Saat 58 Dakika
Lenny Abrahamson

Gizli Dünya, Amerikan Sineması’nın son dönemdeki en başarılı yapımlarından biridir. Gizli Dünya gerek oyuncu kadrosu ve gerekse de yönetmen ve teknik ekibi ile de başarılı yapımların başında gelmektedir.  Filmin yönetmenliğini Lenny Abrahamson yapmıştır. Oyuncular ise, Brie Larson, Jacob Tremblay yer almaktadır. Amerikan, Kanada, İngiltere ve İrlanda yapımı olan bu film hem konusu hem de işleyişi bakımından başarılı sinema yapımları arasındadır.

Gizli Dünya Filmi’nin Konusu

Gizli Dünya, yıllar önce on yedi yaşında iken kaçırılan Joy Newsome ile minik oğlunun hikâyesini anlatmaktadır. Joy Newsome, Old Nick isimli bir kişi tarafından seneler önce kaçırılmıştır. Senelerce de evinin arka bahçesinde bir kulübede yaşamaktadır. Bu geçen zaman içerisinde bir de oğlu olmuştur. Bu kulübe tek oda içerisine tüm hayatlarının sığdırılacağı şekilde dizayn edilmiştir. Televizyon, banyo, yemek yapılan yer de hep aynı oda içerisinde yer almaktadır. Gün ışığını görmek bir hayli zor olan bu barakada sadece çatı kısmında ufak bir alandan güneş ışığı geçmektedir. Rutin hayatlarını renklendiren tek şey odadaki televizyonlarıdır. Jack oğlu Joy ile birlikte her türlü zorluğa katlanmaktadır. Jack, gözünü açtığından beri bu odayı gördüğü için onun küçük dünyası bu alandan ibarettir. Kendi küçük dünyasında kurduğu hayalleri onu mutlu etmektedir. Bu kasvetli alandan kaçmak bu hücre hapsinden kurtulmak için Joy Newsome planlar yapmaktadır. Uygun bir zamanda da bu eylemini gerçekleştirmeye çalışacaktır.

Dram Yapımlardan Hoşlananlar

Gizli Dünya, dram yapımlar arasındadır. Konusu itibari ile tahmin edildiği gibi duygusal şiddet sahneleri bulunmayan, kaçışa odaklı bir filmdir. Küçük bir çocuğun gözünden tüm dünyayı minik bir odaya sığdırması oldukça ilgi çekicidir. Onun gözünden dünyayı hayal etmesi duygusal sahnelerle işlenmektedir. Anne ve minik oğlu kaçabilecekler mi? Annenin yaptığı plan işe yarayacak mı? Kaçmayı başardıklarında ise minik Jack hayal kırıklığına uğrayacak mı? Kendi dünyası ile hayal ettiği dünya arasında ne tür farklılıklar olabilir? Tüm bu soruların cevapları filmin ilerleyen sahnelerinde verilmiştir. Sürükleyici, duygusal temalı filmleri izlemekten hoşlananlar için önerilen başarılı yapımlardandır.

Bir önceki yazımız olan Kuralsız - Insurgent (2015) başlıklı makalemizde 2015, Ansel Elgort ve Robert Schwentke hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap