1. Ana Sayfa
  2. Netflix
  3. Gece Vurgunu – Nightcrawler (2014)

Gece Vurgunu – Nightcrawler (2014)

Gece Vurgunu – Nightcrawler (2014)
1
7.9
2014
ABD
1 Saat 57 Dakika
Dan Gilroy

Genç bir düzenbazın, Los Angeles sokaklarında sürekli dolaşarak her türlü felaketi ve ölümleri çekmeye başlaması onu başarıya ulaştırıyor. Ancak başarı denilen şey karanlıktan dünyadan geçiyor ve zamanla bu karanlık dünya kendisini ele geçirmeye başlıyor. Oscar adayı Gece Vurgunu filminde başrolde Jake Gyllenhaal, Rene Rosso ve Riz Ahmed yer alıyor. Film karanlık suç gerilim filmi olarak geçiyor ve Dan Gilroy tarafından yazılıp yönetiliyor. Bu film Dan Gilroy ’un ilk yönetmenlik denemesi oluyor. Oldukça başarılı ve aksiyon dolu bir film izleyicilerden oldukça yüksek notlar alıyor.

Filmin başrol oyuncuları da oldukça başarılı performanslar ortaya koyuyor. Özellikle de Louis karakterine hayat veren Jake Gyllenhaal izleyicilerden tam puan topluyor. Louis karakterinin sahip olduğu hırsı ve haber merakı duygusunu çok başarılı bir biçimde izleyiciye sunuyor. Bu karakter için fiziksel olarak da dış görünümünü oldukça değiştirmeye çalıştığı biliniyor.

Louis Bloom’un Yaşadığı Olaylar

Filmde başkarakter Louis Bloom oluyor. Kendisi Los Angeles gecelerinde hem macera hem de para kazanma yolları arıyor. Bir gece suçlularla polisler arasında yaşanan bir kovalamaya tanıklık ediyor ve bu olay onda bir fikir açığa çıkarıyor. Tüm bu kovalamayı, olanı biteni kameraya kaydetmeye karar veriyor. İşleri her geçen gün daha profesyonel bir hale dönüştüren Louis polis telsizine sahip olmasıyla birlikte suçlu ve polis kovalamacalarını ve diğer olayları haber kanallarına satma şansı elde ediyor.

Etkileyici Senaryosu ve Görselliği ile: Gece Vurgunu

Gözlerini kan, vahşet ve gerilimin büyülediği haber merkezleri giderek daha şiddet arttırıcı planlar yapma peşine düşüyor. Louis’in haber merakı ise zaman geçtikçe suçlu psikolojine evrilmeye başlıyor. Louis’in tanık olduğu karanlık dünya onu içerisine çekmeye başlıyor. Çok zayıf ve ince olan suçlu çizgisini yavaş yavaş geçen Louis kendisini suçluların dünyasında buluyor. Filmin ana konusu aç gözlülüğü ve kontrol edilemeyen hırsı eleştirmek olarak biliniyor. Gerek filmin konusu gerekse oyuncuların başarılı performansları filmin amacına ulaşmasını sağlıyor. Louis seçtiği kariyer yolunun ona çıkardığı faturalarla yüzleşiyor.  Dökülen her kanın, duyulan her sirenin, her kurbanın paraya dönüşümü gözler önüne seriliyor.

Bir önceki yazımız olan The Old Guard (2020) başlıklı makalemizde 2020, Film Önerisi ve Gina Prince Bythewood hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap