1. Ana Sayfa
  2. IMDb +7
  3. Forrest Gump (1994)

Forrest Gump (1994)

Forrest Gump (1994)
1
8.8
1994
ABD
2 Saat 22 Dakika
Robert Zemeckis

Boş zamanlarımızı geçirmek için yaptığımız bazı etkinlikler mevcuttur. Herhangi bir hobiye sahipsek hobimizi devam ettirebilir, yemek yapabilir, müzik dinleyebilir ve film izleyebiliriz. Bunların içinde en yaygın olanı film izlemektir. Dram, romantik türünde de birçok başarılı film bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de başrolünde başarılı oyuncu Tom Hanks’in bulunduğu Forrest Gump filmidir. Zekâ düzeyi normalin çok altında olan bir adamın annesine olan bağlılığını tek arkadaşı ile olan ilişkilerini konu edinmektedir. Forrest hayata diğer insanlardan son derece farklı şekilde gelmiştir. Ancak onun farklılığı yaşama olan bağlılığını etkilememiştir. Forrest’in hayat hikâyesi son derece etkileyicidir. Forrest yaptığı hareketlerle aslında izleyiciye farklı mesajlar vermektedir.

Forrest Gump’ta Neler Oluyor?

Film, Amerikalı bir adam olan Forrest’ın 60 ve 70’li yıllarda geçen hayatını konu edinmektedir. Forrest IQ seviyesi normalin altında olarak dünyaya gelmiştir. Annesini rol model almakta ve hayatta elde ettiği başarılarının, karakterinin kısaca kendine dair her şeyin annesinin sayesinde olduğuna inanmaktadır. Annesi, ölümüne az bir zaman kala dahi Forrest’a hayata dair birkaç cümle söylüyor.

Forrest’ın en yakınında olan bir diğer kişi ise en yakın arkadaşı, aşkı ve dostu olan Jenny. Forrest Jenny’i gördüğü an ona âşık olur. Gump, aralarında Elvis Presley, Nİxon ve Kennedy’nin de bulunduğu çok sayıda ünlü isimle şans eseri tanışır. Forrest aynı zamanda Amerikan yakın tarihinin önemli olaylarına ve Vietnam Savaşı’na da tanık olur, hatta rol de alır. Gump tamamen tesadüf eseri olarak yaptığı tüm bu şeylerin çok önemli sonuçları olacağından da habersizdir.

Forrest Gump Oyuncuları

Tom Hanks’in en çok bilinen filmlerinden biri olan Forrest Gump’ın IMDb puanı 8.8’dir. Film 1994 yılında çekilmiş ve film eleştirmenlerinden tam not almıştır. Filmin yönetmenliğini Robert Zemeckis yaparken filmin senaryosunu Winston Groom ve Eric Roth yazmıştır. Forrest Gump, dram, romantik türünün önemli temsilcilerinden bir tanesidir ve birçok kişinin favori filmi olmayı başarmış bir yapımdır. Filmin başrolünde herkes tarafından tanınan başarılı oyuncu Tom Hanks bulunuyor.  Filmde Hanks’e Gary Sinise ve Robin Wright eşlik ediyor.

Bir önceki yazımız olan Zindan Adası - Shutter Island (2010) başlıklı makalemizde 2010, Emily Mortimer ve Leonardo DiCaprio hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap