1. Ana Sayfa
  2. Liste Filmler

En İyi Film Listesi Burada , İşte Mutlaka İzlenmesi Gereken 45 Film

En İyi Film Listesi Burada , İşte Mutlaka İzlenmesi Gereken 45 Film
+ - 0

1 – The Shawshank Redemption “Esaretin Bedeli” (1994)

Esaretin Bedeli Andy ve Red isimli iki mahkûmun parmaklıklar arkasında kurdukları dünyanın hikâyesini anlatıyor. Andy Dufresne genç ve başarılı bir bankerdir. Eşini ve eşinin sevgilisini öldürmek suçundan yargılanır ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılır. Shawshank hapishanesindeki dayak, işkence, tecavüz her türlü olumsuz durum yaşanmaktadır. Fakat Andy yine de hayata bağlı ve oldukça iyimserdir. Bu tutumu çevresindekileri de etkisi altına alır.

Andy umutlu bakış açısı ile çevresindeki tüm mahkûmlara parmaklıklar arkasında bile özgür bir yaşam elde edeceklerine inandırır. Andy’nin bu çabalarına ortak olacak bir arkadaşı da yanında yer alır. Bir Stephen King uyarlaması olan yapımda Morgan Freeman ve Tim Robbins başrolde yer alıyor. Başarılı film 1995’te Aralarında en iyi film adayları da olmak üzere Tam 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiş bir yapım oldu. Unutulmaz filmler arasında yer alır.

2 – The Goodafter “Baba” (1972)

Baba 40’lar ve 50’lerin Amerika’sında bir İtalyan mafya ailesinin etkileyici öyküsünü konu ediniyor. Don Corleone’nin kızı Connie’nin düğününde, ailenin en küçük oğlu ve bir savaş gazisi olan Michael babasıyla tanışır. Bir suikast girişimi Don’u artık işleri yönetemeyecek duruma getirince işlerin başına Michael ve ağabeyi Sonny geçer. Danışmanları Tom Hagen’in de yardımları ile beraber diğer ailelere savaş açan Corleone ailesi, eski moda yöntemleri de değiştirmeye başlar.
Maria Puzo’nun çok satan kitabından Puzo ve yönetmen Francis Ford Coppola tarafından sinemaya uyarlanmış olan o senenin en iyi film en iyi erkek oyuncu ve en iyi uyarlama senaryo dallarında Oscar kazanmıştır. Yapılmış olan araştırmalar sonucu Türkiye’de en çok izlenen filmler ve satılan film olma özelliğini taşır.

3 – 12 Öfkeli Adam (1957)

12 öfkeli adam cinayet ile suçlanan bir genç ile alakalı karar vermekle yükümlü 12 jüri üyesinin karar verme sürecini konu edinir. Latin Amerikalı bir genç adam babasını öldürdüğü gerekçesiyle cinayete suçlanır. Salağın kaybettiğini söylediği bir bıçak ise cinayetin işlendiği odada bulunmuştur. Gencin savunması zayıftır ve suçlu bulunduğu zaman idam edilecektir. En iyi filmler içindedir.

4 – Schindler’in Listesi (1993)

Schindler’in listesi Alman bir işadamını II Dünya Savaşı zamanında Polonya’da kurmuş olduğu fabrikada yarı işçileri çalıştırılması ve bu sayede 1100 yargının hayatını kurtarması konu ediniyor. Gerçek bir hayat hikâyesini uyarlanan film ünlü yönetmen Steven Spielberg en önemli yapıtları arasında sayılan Oscar kazanan ve en çok izlenen filmler arasındadır.

5 – Başlangıç (2010)

Rüya paylaşım teknolojisini kullanarak kurumsal olan sırları çalan 1 hırsız a Bir C.E.O’nun zihnine bir şeyler yerleştirmenin ters görevi verilir. Bu iş ne şekilde ilerleyecektir. En çok izlenen filmler içinde yer alır.

6 – Forrest Gump (1994)

Forrest Gump düşük I.Q. sahibi genç bir adamdır. Jenny ile tanıştığında ona aşık olur. Jump aralarında Elvis Presley, Kennedy Nixon’ın da olduğu tarihsel kişilerle kaza eseri tanışır. Velilerden yetmişlerin sonuna kadar gelen bir süre zarfında olaylar gelişir.

7 – Dövüş Kulübü 1999

Dövüş Kulübü’nün birinci kuralı hasta “Dövüş Kulübü” hakkında konuşma. İkinci kuralı asla ve asla dövüş kulübü hakkında konuşma. Jack hayatın sır adamlığına kendini kaptırmış bir sigorta memurudur. Uzun bir süredir uykusuzluk hastalığından şikâyet eder. Kendi psikolojik problemlerinden kurtulabilmek için terapilere katılır. Terapi sırasında Marla adında bir kızla tanışır. Bir süre sonra hayatı değişir.

8 – The Matrix (1999)

Yaşanmış bir gerçek vardır. Bir de yaşanan ötesinde olan gerçeklik. Bir rüya diğeri ise Matrix. Neon son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğine inanır. Bir gece Neo, başka dünyayı gösterebilecek güzel bir kız ile tanışır. Bu kızın götüreceği Dünya’da Neo Morpheus ‘u bulacak ve Matrix her şeyi öğrenecektir.

9 – Yeşil Yol (1999)

Yeşil Yol bir hapishane görevlisi ile bir mahkûmun hikâyesini anlatıyor. Edgecomb’un hapishanedeki görevi idam edilecek olan mahkumları son yolculuğuna uğurlamaktır. Çalıştığı sene içinde yüzlerce mahkemem eder ve bir gün John Coffey Aydın’da görünümü korkutucu bir adam ile tanışır. Ürkütücü görünümünün altında çok saf bir ruh vardır

10 – Ruhların Kaçışı (2001)

Ruhların kaçışı Japon animasyon üstadı Hayao Miyazaki’nin değerli olan yapıtlarından biridir. Film küçük Chihiro ve ailesinin yeni bir kasabaya taşınmaları ile açılır.

11 – Er Ryan’ı Kurtarmak (1998)

4 çocuk annesi bir kadın II Dünya Savaşı’nda kaybettiği 3 oğlunun ardından fazlasıyla yaralanmıştır. Şimdi tek dileği hayatta kalan bir oğlunun savaştan sağ salim dönmesidir.

12 – Parazit (2019)

Park ailesi ile tanışın. Diğer yanda ise Kim ailesi zekâsı bakımdan zengin ama başka hiçbir zenginliğe sahip değil. Kader veya şans bu iki ev halkı bir şekilde bir araya gelir.

13 – Hayat Güzeldir (1997)

Hayat Güzeldir de başkahraman hayat dolu Guido’nun güzeller güzeli öğretmen Sora’ya âşık olur ve tüm engellere rağmen onunla evlenir. Daha sonra bir çocuk sahibi olan Çetin yaşamlarındaki tüm sorunlar ortadan kalktığında Savaş başlar.

14 – Yıldızlararası (2014)

Yıldızlararasında teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Cooper geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinir. Unutulmaz filmler arasında bulunan yıldızlararası, Amacı iki çocuğuna güvenli bir yaşam sunmaktır. 10 yaşındaki kızı Martin şaşırtıcı bir zekâya sahiptir. Geçmişte bırakılan bilim insanı kariyerini özleyen Cooper’un karşına bir gün beklemediği bir teklifi çıkar.

15 – The Prestige ” Prestij” (2006)

En çok izlenen filmler içinde Prestige birbirlerini alt etmeye çalışan iki sihirbazın hikâyesini anlatıyor. Bir gösteri sırasında Julia ölünce Robert onun ölümünden arkadaşı Alfred’i suçlar. İki sihirbaz birbirlerine düşman olurlar. Zamanla ikisi de hem ünlü olurlar hem de rakip sihirbazları dönüşerek birbirlerinin sahnesinde performanslarını sabote etmeye çalışırlar.

16 – Piyanist (2002)

En iyi filmler arasında Piyanist II Dünya Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir dramı konu edinir. Polonya’da ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın anılarını anlattı aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan film Nazi işgali altında Polonya’da yaşamını imkansızlaştırıldığı bir dönemde bir şekilde esir kampına gitmekten kurtulan ünlü piyanist Varşova kenar mahallelerindeki hayatta kalma mücadelesine odaklanır.

17 – Can Dostum (2011)

Unutulmaz filmler içinde yer alan Can dostum, felçli bir adam ve ona bakıcılık yapan gencin hikâyesini anlatıyor. Zengin bir işadamı ve aristokrat olan Philip yamaç paraşütü yaparken kaza geçirir ve sonrasında felç olur. Boynundan aşağısını kullanamaz hale gelir. Hapishaneden yeni çıkan Driss ise işsizdir. Philip’e yedi yirmi dört saat boyunca bakım üstlenmesi Driss evine yatılı yardımcı olarak alır ve ikisinin de Dünya’sı değişir.

18 – Leon (1994)

Sevginin Gücü masum bir kız ve bir katilin hikâyesi konu edinen filmde birbirinden başka kaybedecek hiçbir şeyleri yoktur. Unutulmaz filmler arasında olan bu filmde, erkek duygusuz bir şekilde öldürülüyor.

19 – Vol.İ (2008)

Vol.İ günümüzden çok uzak bir gelecekte geçmektedir. İnsanoğlu aşırı kirlenme sebebiyle Dünya’yı terk edip başka bir gezegende yaşam sürmeye başlaması konu edilir. Çöpler ile çevrili Dünya’yı temizleme görevi ise sevimli bir robota Vol.İ’ye verilir.

20 – Hamilton (2020)

Hamilton Amerikan tarihi ve Amerika’nın kuruluşu isimlerin başında gelen Alexander Hamilton hayat hikâyesini konu ediniyor.

21 – Joker (2019)

Joker başarısız bir komedyen olan Arthur Fleck’in hayatına odaklanıyor. Toplum tarafından dışlanmış bir adam olan Arthur hayatta yapayalnız sürekli bir bağ kurma arayışındadır. Hayatını taktığı 2 maske ile sürdürür. Gündüzleri geçimini sağlamak için palyaço maskesini yüzüne takan Arthur geceler ise asla üzerinden silip atmayacağı bir maske takar.

22 – The Great Diktatör (1940)

Diktatör Adenoid Hynkel İmparatorluğunu genişletmeye çalışırken zayıf bir Yahudi berber Hynkel rejiminden zulmü önlemeye çalışır.

23 – Dune Çöl Gezegeni (2021)

Uzak bir gelecekte Dune ailesi çöl gezegeni Arrakis’in kontrolüne sahip olan Paul Atreides’in hikâyesini anlatıyor. Galaksinin farklı noktalarındaki gezegenler rakip feodal aileler tarafından yönetilmektedir.

24 –  Akıl Defteri (2000)

Akıl Defteri kısa süreli hafıza kaybı olan bir adamın karısını öldürenleri bulma çabasını konu edinir. Leonard, dışarıdan işadamı gibi görünür. Hayatını karısına tecavüz edip öldüren kişi bulmak için adayan biridir.

25 – 3 Ahmak (2009)

3 Ahmak’da Tancho Chanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi Hindistan’ın en önemli okulunda mühendislik okuyan ve okulun yurdunda aynı odada kalan 3 öğrencidir. Ruhlu ailesinin fakirlikten kurtarma gibi bir ecele sahip, Farhan ise ailesinin isteği doğrultusunda bu bölümü seçmiştir. Rancho ise makine tutkusu sayesinde mühendis olmayı ister. En iyi filmler içindedir.

26 – Sil Baştan (2004)

Sil Baştan ayrıldığı sevgilisinden kalan hatıraları sildiren bir adamın hikâyesini anlatıyor. 2 yıl boyunca beraber olduğu sevgilisinden oldukça şaşırtıcı bir haber alan Joel Barish bir teknolojik deneye katılan sevgisini ilişkilerin tamamen hafızası silinmeden hatırlatmaya çalışır.

27 – A Clockwork Orange “Otomatik Portakal” (1972)

Otomatik portakal şiddet bağımlısı gençlerden kurulu bir çetenin çevrelerine saçtığı dehşet ve korkuyu müşterek bir korku İmparatorluğunun resmini çizmektedir.

28 – Cennet Çocukları (1997)

Bir oğlan kız kardeşinin ayakkabılarını kaybettikten sonra onları bulmak için bir dizi maceraya atılır. Yapamadığından yeni bir çifti için yeni bir rol dener.

29 – Cesur Yürek 1995

Cesur Yürek’te William Wallace yaşanan büyük acılar sonrası yeniden memleketi olan İskoçya’ya döner. Onu asıl amacı çiftçilik yaparak sakin bir hayat sürmektedir. Çocukluk aşkı ile karşılaştığında bunun onu dipsiz bir uçuruma iteceğinin farkında değildir. Bir gün İngiliz askerleri çocukluk aşkı olan Murron’a tecavüz etmeye çabalarlar.

30 – 1917 (2019)

1917 1.Dünya Savaşı sırasında askerlerin hayatını etkileyecek önemli bir mesajı iletmekle görevli olan 2 askerin hikâyesini konu edinir. 1.Dünya Savaşı sırasında Britanya asker olan kıdemsiz Onbaşı Schofield ve kıdemsiz onbaşı Blake olması imkânsız gibi görünen bir göreve atanır. Görevleri zamana karşı yarıştır.

31 – Baba “The Father” 2020

Baban yaşlılığı ile başa çıkmaya çalışan bir adamın hikâyesini konu ediniyor. 80 yaşında huysuz bir adam olan ve yaşlılığın etkilerini gün geçtikçe daha çok hisseden Anthony bu süreçte yanında olmaya çalışan kızının tüm yardımlarını reddeder.

32 – V For Vendetta (2005)

Gelecekte bir İngiliz tiranlığı sadece V takma adı tarafından bilinen gölgeli bir özgürlük savaşçısı genç bir kadının yardımıyla onu devirmeyi planlıyor.

33 – Akıl Oyunları 2001

Akıl Oyunları asosyal bir matematikçi olan John Nash’in hayatını ele alır. Jonh Forbes Nash kazandığı bir bursla Princeton Üniversitesi’nde öğrenim görmeye başlar. Bu süreçte parlak zekâsını her daim hissettiren ve çevresindekiler ile uyum sorunu yaşayan dahi Nash inanılmaz bir teori ortaya sürüp kanıtlama aşamasına kadar ilerler.

34. Andhadhun (2018)

Andhadhun, şahit olmadığı bir suçun içerisinde sürüklenip hayatı değişen görme engelli bir piyanistin hikâyesini konu ediniyor.

35 – Yeşil Rehber (2018)

Yeşil rehber ünlü bir Piyanist ve konser turu kapsamında onun şoförü olarak çalışan Tony’nin hikâyesini ele alıyor.

36 – Yaşamın Kıyısında (2018)

Lee Chandler, sıhhi tesisat, elektrik, kapıcılık gibi sıradan işler yaparak tek gözlü bir evde bir başına yaşayan bir adamdır. Doğup büyüdüğü ama uzun zamandır uğramadığı kentten bir gün acil bir telefon alır.

37 – Rüzgâr Gibi Geçti (1993)

Rüzgâr Gibi Geçti de Amerika sivil savaşının arifesinde Georgia eyaletinin kırsal bir bölgesinde Scarlett Sue Ellen ve Careen ile birlikte İran’da göçmeni bir ailenin kızlarından biridir.

38 – Persona (1966)

Persona sessizliğe gömülen bir kadın ve ona refakat eden bir hemşirenin hikâyesi anlatılıyor.

39 – Coda (2021)

17 yaşındaki Ruby işitme engelli bir ailenin işiten tek üyesidir. Genç kız ebeveynlerinin de ağabeyinin balıkçılık işlerinin ilerlemesi için okula gitmeden sabahları onlara yardımcı olur.

40 – Persepolis (2007)

Sene 1970 İran. İran rejiminde olan bitenleri Marjane gencecik gözlerle izlemektedir. Bugüne kadar yazılıp çizilen pek çok şey bir kez de küçük bir kızın gözlerinden bakmanın faydası vardır.

41 – Benim Adım Khan (2010)

Asperger hastalığı taşıyan Hindistan asıllı Müslüman bir adam Amerika Birleşik Devleti başkanı ile konuşmak ve derdini anlatmak için ciddi bir yolculuğa koyulacaktır. Bunun için tüm ülkeyi baştan sona gezmeyi göz almıştır.

42 – Milyoner (2008)

Dünyanın en yoksul insanların yaşadığı Hindistan’da geçen bir milyonerlik öyküsü olan filmde Hindistan’ın gecekondularla dolu bir mahallesinde yaşayan genç Jamal’in enteresan hikâyesini aktarıyor. Jamal fakir ve Öksüz ancak idealist bir çocuktur. En büyük hayali Hindistan’ın ünlü bilgi yarışması programına katılmak ve büyük para ödülü kazanmaktır.

43 – Marslı (2015)

Mark Watney isminde bir astronot Mars gezegenine astronot olarak gönderilir. Bu görevde bir fırtına sonrası öldü sanılarak ekibi tarafından terk edilir.

44 – Her Aşk (2013)

Theodore Twombly yaşamını el yazımı mektupları yazarak kazanmaktadır.

45 – Sindirella Man (2015)

Ekonomik sıkıntının hüküm sürdüğü 1930’lu yıllar Amerika’sında yaşamını limanlarda işçlik yaparak idame ettiren Jim’in ailesine bakma gibi büyük bir sorumluluğunu anlatan hikâyedir.

Film Önerisi Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşınız.