1. Ana Sayfa
  2. Liste Filmler

En İyi 10 Salgın Filmi

En İyi 10 Salgın Filmi
1
+ - 0

hastalıklar, geçmişten günümüze kadar binlerce insanın ölümüne neden olan hastalıklardır. İnsanların hayatında derin izler bırakan salgın hastalıklar, filmlere de konu olmuştur. Senaryosunda, salgın hastalık, virüsler ve karantinaları anlatan unutulmaz filmler yapılmıştır. Salgın hastalıklara neden olan virüslerin nasıl yapıldığını, önlem alınmadığında neler ile karşılaşılabileceğini izleyiciye sunan, duygusal olduğu kadar bilgilendirici olan bu filmler, kesinlikle izlenmesi gereken muhteşem yapımlardır. İşte sizler için izlenmesi gereken En İyi 10 Salgın Filmini listeledik.

Contagion – Salgın (2011)

Hava ve solunum yoluyla bulaşan bir virüsten bahsedilmektedir. Filmde, bir yarasanın domuzu ısırması ve domuzdan da insanlara bulaşan bir virüsün ortaya çıkardığı tahribat anlatılmaktadır. 2011 yapımı film, son günlerde ortaya çıkan Covid- 19’ a benzerliği bakımdan oldukça ilgi çekmektedir. Filmde ölümcül bir virüs olan Covid-19’un, insanları birkaç gün içinde öldüren bir virüs olduğu anlatılmaktadır. Hızla yayılan virüse, dünya çapında doktorların ve uzmanların çare bulmaya çalıştığı anlatılmaktadır.

Veba – Carriers (2009)

2009 yapımı filmde, dünyaya yayılmış bir virüsten kurtulmaya çalışan iki kardeş ve yanlarındaki iki arkadaşının hikâyesi anlatılmaktadır. Bu 4 gencin bu virüs karmaşasından kurtulmak için, çocukluklarını yaşadıkları sahil kasabasına gitmek istemektedirler. Bir otomobil içerisinde başlarına gelen olayların anlatıldığı oldukça etkileyici bir yapımdır. Filmin yönetmenliğini David Pastor yapmaktadır ve senaryosu ise Alex Pastor ‘a aittir.

Tehdit – Outbreak (1995)

1995 yapımı filmde, çok ölümcül ve ciddi bir virüsten bahsedilmektedir. Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Sam Daniels, bu virüsü araştırmakla görevlendirilir. Virüsün Amerika’ya geldiğini ve önlem alınmadığı takdirde tüm Amerika’yı yok edebileceğinden bahsedilmektedir. Usta oyunculardan oluşan oldukça başarılı ve izlenmesi gereken muhteşem bir filmdir. Filmin yönetmenliğini Wolfgang Petersen yapmaktadır.

12 Maymun – 12 Monkeys (1995)

1995 yapımı film insan türünün sona ermek üzere olduğu yakın bir gelecekte ki salgına sebep olan olayları araştırması için zamanda seyahat eden James Cole’nin yaşadığı olayları anlatmaktadır. Bilim-kurgu tarzında olan bu film, farklı duygular yaşamanıza neden olacak muhteşem bir yapıttır.

Dünya Savaşı Z – World War Z (2013)

2013 yapımı film, salgın filmleri denince akla gelen filmlerden birisidir. Başrolünde Brad Pitt’ in oynadığı filmde, zombi salgınında hayatta kalmaya çalışan ve ailesini kurtarmaya çalışan bir adamın hikâyesi anlatılmaktadır. Oldukça büyük bir bütçeyle çekilen film, aynı ismi taşıyan romandan uyarlanmıştır.

Grip – Flu (2013)

2013 yapımı filmde, havadan bulaşan bir virüs olan H5N1 virüsünden bahsedilmektedir. Bu virüs salgına sebep olmakta ve yakalanan kişilerin sayısı hızla artmaktadır. Güney Kore yapımı filmde, 36 saat içinde salgına yakalanan kişilerin öldüğü anlatılmaktadır. Film, Güney Kore’nin başkenti Seul’a 20 kilometre uzaklıktaki bir konteyner içerisindeki ölmüş göçmenlerin bulunmasıyla, tüm şehrin karantinaya alınmasını anlatan sürükleyici bir filmdir.

Körlük – Blindness (2008)

2008 yapımı filmde, bulaşıcı bir körlük salgını anlatılmaktadır. Sıra dışı bir yapım olan bu filmde, diğer salgın hastalıklarından farklı olarak körlük salgınından bahsedilmektedir. Bu salgın, birçok kişinin hayatını değiştirmektedir. Ancak filmde bu salgından etkilenmeyen tek bir kişi bulunmaktadır. Oldukça etkileyici ve sürükleyici olan bu film, oldukça iyi eleştiriler almıştır.

28 Gün Sonra  – 28 Days Later (2002)

2002 yapımı filmde, hayvanlar üzerinde deneyler yapan bilim adamlarının maymunların beklenmedik tepkileri göstermesi ve bu maymunların doğaya salınması ile tehlikeli bir virüsün ortaya çıkması anlatılmaktadır. Oldukça korkutucu olan bu virüs, kan yolu ile bulaşmaktadır. Bir anda yayılan ve oldukça tehlike bir virüsün anlatıldığı izlenmesi gereken güzel bir filmdir.

Zombi Ekspresi – Train To Busan  (2016)

2016 yapımı bu filmde, bir tren dolusu yolcunun korkulu ve endişeli yolculukları anlatılmaktadır. Hızla yayılan ve önüne geçilmeyen bir virüs salgınından kaçmaya çalışan bir tren dolusu insanın, virüs karşısındaki hallerinin anlatıldığı bir filmdir. Güney Kore yapımı film, oldukça sürükleyici ve etkileyicidir.

Ben Efsaneyim – I Am Legend  (2007)

Korkutucu ve öldürücü bir virüs, tüm her yere yayılmasına engelleyemeyen bir bilim adamının hayatının anlatıldığı bir filmdir. Robert Neville isimli bu bilim adamı, virüsten etkilenmeyen ve bağışıklık kazanmış birisidir.

En İyi 10 Salgın Filmini bu şekilde listeledik.

Film Önerisi Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşınız.