1. Ana Sayfa
  2. Biyografi
  3. Elektrik Savaşları – The Current War (2017)

Elektrik Savaşları – The Current War (2017)

Elektrik Savaşları – The Current War (2017)
3
6.5
2017
ABD, Rusya, İngiltere
1 Saat 48 Dakika

Elektrik Savaşları Filmi, tarihi yapımlardan hoşlananlar için verilecek film önerisi seçenekleri arasındadır. Dram türü olan bu film Amerikan Sineması’nın başarılı yapımları arasında yer almaktadır. Elektrik Savaşları, yaşanmış gerçek olaylara dayanan bir hikâyeye sahiptir. Biyografi türüne, son dönem yapımları arasında verilecek film önerisi arasında ilk sıralarda gelmektedir. Elektriğin icadından bu yana, günümüzde çok farklı olaylar gelişmiştir. Hayatımızda önemli bir yere sahip olan elektriğin ilk icadında neler yaşanmıştı? Herhangi bir hata ya da eksiklik var mıydı? Tüm bu sorular, filmde ayrıntılı olarak cevaplandırılmıştır.

Elektrik Savaşları Film Özeti

Elektrik Savaşları Filmi, elektriğin icadından sonra yaşananları da ele almıştır. Özellikle, gençlerin izlemesi gereken yapımlara verilecek film önerisi arasındadır.  Elektrik icat edildikten sonra, peş peşe başka icatlar da gelmeye başlamıştır. Bunlar arasında alternatif akım çalışmalarını başlatan kişi olarak Westinghouse, ismi öne çıkacaktır. Westinghouse, bu konuda çok zorlu bir mücadele verecektir. Bu bakımdan bazı bilim adamlarının da desteğini alması gerekecektir. Bilimin zorlu yollarında ilerlerken, bazı durumlar yolunda gitmeyecektir. Bu konuda da ünlü fizikçi olan Tesla’nın desteği, filme konu olmuştur. İkilinin azimli çalışmaları, başarının kolay olmadığını gözler önüne sermektedir.

Bilimsel İcatlara Yakından Bakış

Edison tarafından ampulün bulunması, elbette insanlık tarihi açısından önemli icatlardan biridir. Ama olaylar bununla sınırlı değildir. Edison’un buluşu, elektrik tarihinde sadece bir başlangıç olacaktır. Bunun için kat edilecek daha çok yol vardır. Bu yol, hiç de kolay alınmayacaktır. Bir buluş, diğer buluş için öncü niteliğindedir. Bazı testlerden geçmesi gerekecektir. Bu testler sonrasında da gerekli düzeltme ve iyileştirme çalışmaları da yapılacaktır. Westinghouse ve Tesla da bu konuda ilerleyen iki bilim adamıdır. Alternatif akım konusunda önemli çalışmalar yapmıştır.

İki Bilim Adamı Arasındaki İddia

Filmin can alıcı noktasını, iki bilim adamı arasındaki iddia oluşturmaktadır. İki bilim adamı, Edison’un buluşu üzerine önemli bir fikir ayrılığına girmiştir. Westinghouse’a göre, Edison’un buluşunda çok tehlikeli bir hata bulunmaktadır. Bunu arkadaşına karşı nasıl ispatlayacaktır? Son derece akıcı ve sürükleyici bir konusu olan film, başarılı bir biyografidir.

Bir önceki yazımız olan Terminatör: Kara Kader - Terminator: Dark Fate (2019) başlıklı makalemizde 2019, Arnold Schwarzenegger ve Linda Hamilton hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Sonu beklediğim gibi değildi ama güzel film

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir