1. Ana Sayfa
  2. Savaş
  3. Dunkirk (2017)

Dunkirk (2017)

Dunkirk (2017)
1
7.8
2017
İngiltere, Hollanda, Fransa, ABD
1 Saat 46 Dakika

Dunkirk, 2017 yılında vizyona girmiş olan harika bir savaş ve dram konularını ele alan bir filmdir. Senaristliğini ve yönetmenliğini üstlenen Christopher Nolan aynı zamanda yapımcılık görevini de eşi ile birlikte üstlenerek büyük bir başarıya imza atmayı başardılar.

Tekrar Tekrar İzlemek İsteyeceksiniz..

Dunkirk, savaş ve dram kategorisinde yer alan ve gişe rekorları kıran bir gösterime imza atan ender senaryolar arasında yerini almayı da başardı. Ayrıca film bir çok alanda da ödüller almaya hak kazandı. En iyi film ve yönetmen Oscar’ı, en iyi film ödülü ve buna benzer bir kaç dalda daha aday gösterilen film; en iyi ses miksajı Oscar’ı, en iyi ses ödülü, en iyi ses kurgusu Oscar’ı gibi çok sayıda ödüle layık görüldü.

Dunkirk Film Konusu Nedir?

Dunkirk, Fransa‘nın Manş kıyısında bulunan bir kent adıdır. Filmde 1940’lı yıllarda yaşanan savaş ve sonrası anlatılıyor. Müttefik birliklerinin Dunkirk’ te mahsur kalması ve sonrasında Fransa’dan İngiltere’ye dönebilme mücadelelerinden bahsediliyor. Filmin ana konusu tarihte yer alan gerçeklere de yer veriyor. Film, gösterime girdiği ilk günlerde gişe rekorları da kırarak 50 milyon dolarlık gişe başarısı yakalıyor.

Dunkirk Filminde Kimler Rol Alıyor?

Filmin başrol oyuncuları iseFionn Whitehead, Tom Hardy ve Harry Styles başta olmak üzere oldukça başarılı isimlerden oluşuyor. Yapımcı ve yönetmen olan Christopher Nolan, çekim sırasında hangi oyuncunun rol alacağı gibi durumları en öncesinde planlayıp bu oyuncuların  çekimden önce bir şey yemeden ve içecek tüketmeden rol almalarını istemiştir. Sebep olarak ise aldıkları rolü en gerçekçi şekilde izleyiciye lanse edebilmeleri gerektiği için böyle bir tutum gösterildiği vurgulanıyor. Film bir savaş ve dram konusunu ele almasına rağmen, filmde hiç bir şekilde kan sahnesi olmamasıyla büyük bir dikkat çekiyor. Savaş filmlerinde çok sık rastladığımız bu sahnelere yer vermeden muhteşem bir şekilde ele alınması ve çekimlerini en gerçekçi şekilde gerçekleştirmesi oldukça büyük bir başarı. Zaten bu sayede de bir çok ödül almayı ve rekor izlenme sayısına ulaşmayı başardı.

Bir önceki yazımız olan Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu (2017) başlıklı makalemizde 2017, Cara Delevingne ve Clive Owen hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap