1. Ana Sayfa
  2. Arkadaş Ortamı
  3. Dövüş Kulübü – Fight Club (1999)

Dövüş Kulübü – Fight Club (1999)

Dövüş Kulübü – Fight Club (1999)
8.8
1999
2 Saat 19 Dakika

90’lı yılların sonunda gösterime giren Fight Club yani Dövüş Kulubü pek çok sinemasever için hala en etkileyici filmler arasındadır. Bir yer altı edebiyatı örneği olan aynı isimli romandan uyarlanan filmde günümüz toplumunun temel belirleyenleri sorgulanıyor. İş hayatımız, ev hayatımız ve sosyal hayatımıza dair derin bir sorgulamayı temsil eden film çarpıcı bir konuya sahip.

Kapitalist Dünyanın Çıkmazları
Kapitalist ve modern dünyada herkes kapana sıkılmış gibidir. Evden işe ve işten eve sürekli gidip gelmek ve insanlar arası ilişkilerin daha tekdüze ve yüzeysel olması herkesi bunaltmıştır. Norton da iş hayatından ve gündelik hayatından fazlasıyla sıkılmış bir beyaz yakalıdır. İyi bir iş bulduktan sonra evini en yeni ve en gelişmiş mobilya ve teknolojik gereçlerle dolduran Norton hayatında büyük bir monotonluk hisseder. Bu durum kendisinde aşırı derecede bunalmışlık ve uykusuzluğa neden olur. Bir arayış içerisindedir ve bunu çözmek için kanser hastası olmasa bile kanser hastalarının terapi toplantılarına katılır.

Gizemli Arkadaş Tyler
Tesadüfen tanıştığı gizemli arkadaşı Tyler aslında sabun satmakla uğraştığını söyler. Bir süre sonra yakınlaşan ikili ilginç bir kulüp kurmaya girişir. Norton bir gün evine geldiğinde evinin yanmış olduğunu görür ve Tyler’a taşınır. Tyler’la birlikte bu sıkıcı hayata karşı tavır almak için dövüşmeye başlarlar. Birbirlerini sert şekilde hırpalayarak hırslarını alana kadar dövüşerek rahatlamaya çalışırlar. Kısa sürede daha çok yandaş bulurlar ve her gece bir bodrum katında birbiriyle dövüşürler. Bu grup kapitalist hayatın daralttığı yaşamlarına karşı dövüşen insanların kulübüdür. Norton da giderek kendisini daha rahat hisseder.

Çığırından Çıkan Kulüp
Bir süre sonra işler iyice karışır. Tyler kapitalist dünyaya karşı daha sert bir savaşa girmeye karar verir ve büyük bankaları patlatıp veritabanlarını silmeye karar verir. Böylece herkesin borcu silinecektir ve bu proje kulübün Kıyamet Projesi’dir. Ancak bir süre sonra Tyler ortadan kaybolur ve Norton kendisini çok kötü hisseder ve her yerde onu aramaya başlar. Bulamayınca tekrar bunalıma girmeye başlar ve her şeyi polise anlatır. Ancak olaylar onun sandığı gibi değildir. Filmin sonu sürprizlidir. Çarpıcı, gündelik yaşantımıza ve hayatımızdaki temel amaçlara yönelik sorgulayıcı ve etkileyici bir film izlemek isterseniz Dövüş Kulübü tam size göre.

Bir önceki yazımız olan Yer Çekimi - Gravity (2013) başlıklı makalemizde 2013, Ed Harris ve Film Önerisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Benim bizzat çok sevdiğim filmdir kendileri.

  2. Eyüp Emin Yalçın
    Eyüp Emin Yalçın 11 ay önce

    Bir filmi sayısız defa sıkılmadan izleyebilir misin ?
    Her izlediğinde farklı bir bakış açısıyla izliyorsun..