1. Ana Sayfa
  2. Arkadaş Ortamı
  3. Dedemin İnsanları (2011)

Dedemin İnsanları (2011)

Dedemin İnsanları (2011)
4
8
2011
Türkiye
2 Saat 6 Dakika
Çağan Irmak

Çekimlerine Girit’te başlanan ve daha sonra Gökçeada, Bodrum, Söke ve Milas gibi yerlerde geçen filmde küçük bir kasabada yaşayan on yaşındaki bir çocuğun hikâyesi anlatılıyor. Çocuğun ve dedesinin sayesinde koskoca bir ailenin ve ülkenin ne şekilde değişim yaşadığı insanlara aktarılıyor. Filmde bir yandan Ege Bölgesi’nin sıcacık ve cana yakın insanları anlatılırken bir yandan da oranın muhteşem doğası filme yansıyor. İnsanların nereye ait olduğu ya da olmadığının tartışıldığı filmde farklı olaylar konu ediliyor ve dönemin tarihine de ışık tutuluyor.

Mübadele Döneminde Yaşanan Olaylar

1923 yılında başlayan mübadele dönemi zamanını konu edinen film orada kalan insanların ve göç etmek zorunda olanların yaşadığı çaresizlikleri ele alıyor. Bir tarafta Türk tohumu diyerek dışlanan ve hor görülen Yunanistan ve Girit Türklerinin karşı tarafta da gâvur yaftası olarak dışlanmalarının en çarpıcı sahnelerini ortaya çıkarıyor.

Tüm bu arada kalmışlık hissinin insanların aidiyet duysunu sömürmesi ve daha da kötüsü hiçbir yerin insanı olamamalarına neden oluyor.Nüfus mübadelesi nedeni ile Türkiye’ye dönmek zorunda kalan bir ailenin 12 Eylül öncesinde ve sonrasındaki yaşantısını anlatan filmde o dönemin şartlarının ne kadar zor olduğunu anlatıyor. Filmin ana kahramanı Girit göçmeni Mehmet Bey daha 7 yaşındayken mübadeleden dolayı terk ettiği toprakları, evi ve oradaki yaşantısına duyduğu hasret ve özlem filmin ana konusunu oluşturuyor.

Bir önceki yazımız olan Oyuncak Hikayesi 4 - Toy Story 4 (2019) başlıklı makalemizde Christina Hendricks, Film Önerileri ve Josh Cooley hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap