1. Ana Sayfa
  2. Dram
  3. Çizgili Pijamalı Çocuk – The Boy in the Striped Pyjamas (2008)

Çizgili Pijamalı Çocuk – The Boy in the Striped Pyjamas (2008)

Çizgili Pijamalı Çocuk – The Boy in the Striped Pyjamas (2008)
1
7.8
2008
ABD, İngiltere
1 Saat 34 Dakika
Mark Herman

2. Dünya savaşı döneminde arkadaşlık kurmaya çalışan iki küçük çocuğun hikâyesini anlatmaktadır. Çocuklardan Bruno Berlin’den ayrılıp Polonya da yaşamaya başlamıştır. Diğeri ise tellerin arkasındaki Yahudi çocuktur. İki çocuk arasındaki dostluk Alman aile tarafından endişe yaratmaktadır. Ve Yahudi çocukla olan arkadaşlığını ilerletmemesi için çabaya girişir. Ancak Bruno toplama kampı tellerinin ardındaki gerçeği henüz bilmediğinden kaygılar hat safhadadır.
Bu film John Boyne adlı romandan aynen uyarlanmıştır. Ana tema masumiyet ve insanlık dehşetidir. Tarihin sayfaları arasında bu dehşet seyirciye aktarılmaktadır. Filmde bir çocuğun gözlerindeki masumiyetin asla kaybolmayacağı işlenmektedir. Bir çocuk esir olsa da bir oyun arkadaşına ihtiyacı vardır. Bir çocuk esir olsa da masumdur, bir çocuk esir olsa da baktığı açılar çocukçadır.

Çizgili Pijamalı Çocuk Ne İfade Etmektedir?

Çizgili pijamalı çocuk esir edildiği çalışma kampında hala saflığın içerisinde olduğunu, kendine bir oyun alanı kurmaya çalıştığı veya kendine bir hikâye yazdığı ifadesi içindedir. Ancak toplama kampı içerisinde olan bir çocuk aslında taş taşımaktadır, boylarından büyük tahtaları bir yerden bir yere götürmek zorundadır. Yüzlerce insan küçücük bir yerde nefes almak zorundadır. Gaz odalarında öldürülen bebekler tüyleri diken diken etmektedir. Savaş kötü bir şey ama maalesef ki yaşanmaktadır.

Bruce Nasıl Bir Karakterdir?

Bruce filmin başkarakteridir. Bir türlü esir kampında olan çocuklarla neden oynamadığı bilincini kavrayamamıştır. O bir çocuktur, arkadaşıyla oyun oynamak istiyordur. Nazi Almanya’sı daha sonra Polonya toprakları; yaşadıkları ailecek değişim ve insanların yok olmasına şahit olmak; Bruce işte bu görüntülere tek tek şahit olan bir çocuktur.
Maalesef ki bir savaş gerçeği ortadadır. Böyle bir zamanda arkadaşlık nasıl sürebilir düşüncesi hâkimdir. Ancak çocuk halleri ile bile buna sahip çıkmayı, birbirlerini kaybetmek istememeleri gerçeği de ortadadır. Savaşın insanlık olmadığını, çocuk olmanın özelliğinin her geçen günde yitirildiğini anlatan Çizgili Pijamalı Çocuk filminin yönetmen koltuğunda da Mark Herman oturmaktadır. Savaş vahşeti ve bir çocuk açısından en saf düşünceler hâkim olandır. Filmin oyuncu kadrosunda Vera Farmiga, Davıd Thewlis, Asa Butterfield vardır. Film tarih kategorisinde yer almaktadır. Film 8 yaşındaki bir çocuğun gözlerinden anlatılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bir Zamanlar Hollywood'da (2019) başlıklı makalemizde 2019, Bir Zamanlar Hollywood ve Bir Zamanlar Hollywood'da hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap