1. Ana Sayfa
  2. Biyografi
  3. Çiçero (2019)

Çiçero (2019)

Çiçero (2019)
8
6.6
2019
Türkiye
2 Saat
Serdar Akar

Yönetmen koltuğunda Serdar Akar’ın oturduğu, başrole can veren Erdal Beşikçioğlu’nun son filmi Çiçero beyaz perdede yerini aldı. Bir biyografi filmi olan Çiçero, İlyas Bazna adındaki Arnavut casusun hayat hikayesini ele almaktadır. İlyas ailesini ve çok sevdiği kardeşi Ali’nin, çocuk yaşta bir ayaklanma da gözlerinin önünde ölümünü seyretmiştir. Bu intikam duygusuyla yaşayan İlyas, büyümüş ve casusluk yapmaya başlamıştır. İngiltere ve Almanya’nın üst düzey kişilerinin bulunduğu ortamda arya dinletisi verirken İngiliz general tarafından keşfedilen İlyas, İngiliz elçiliğinde çalışmaya başlamıştır. Elçilikten aldığı bilgileri Almanlara satmaya başlar ve Çiçero (Cicero) takma adını kullanmaya başalar.

2. dünya savaşına katılmak istenen Türkiye, hem Alman’lar hemde İngiliz’ler tarafından kendi taraflarında yer almaya zorlanır.
İki tarafta türlü türlü oyunlar yapmaktadırlar. İlyas ise bu olaylar sırasında Almanya’ya bilgi sızdırmaya devam ederken Alman elçiliğinde sekreterlik yapan Cornelia Kapp’a (Burcu Biricik) aşık olur ve işler sarpa sarar. Bu esnada İngiliz’ler içlerinde casus olduğunu öğrenirler ve kim olduğunu öğrenmeye çalışırlar. Bakalım İlyas bu işten sıyrılabilecek mi? Herkese iyi seyirler.

Yazar Görüşü: Son yıllarda ters köşe yapan Türk filmlerinden birisi. Gerek senaryo gerek oyunculuk olsun hepsi üst düzeyde. Fakat toplumumuzda bazı milli değerlerimiz vardır onlar taklit edilmese daha iyi bence ediliyorsa çok iyi oyuncularla çalışılmalı.

Bir önceki yazımız olan Glass (2019) başlıklı makalemizde 2019, 2019 filmleri ve bilim kurgu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap