1. Ana Sayfa
  2. Biyografi
  3. Boyun Eğmez – Unbroken (2014)

Boyun Eğmez – Unbroken (2014)

Boyun Eğmez – Unbroken (2014)
2
7.2
2014
ABD
2 Saat 17 Dakika
Angelina Jolie

Boyun Eğmez, uzun metrajlı Amerikan yapımlarından biridir. Sürükleyici ve yaşanmış hayat hikayesine dayanan konusu ile beğeniyle izlenecek yapımlar arasındadır. Yönetmenliğini Angelina Jolie’nin yaptığı bu filmde başrol oyuncuları arasında, Jack O’Cennell, Domhnall Gleeson yer almaktadır. Başarılı bir sporcunun yaşamındaki inişli çıkışlı olaylar, sinema dilinde işlenmiştir. Savaşın acı gerçekleri ve insanların yaşantıları üzerindeki kötü etkileri filme konu edinmiştir. İkinci Dünya Savaşı’nın kötü izleri   her alanda olduğu gibi filme konu olan sporcunun yaşantısında da etkisini gösterecektir. Başarılı oyuncu kadrosu, gerçek yaşamdan esinlenen konusu ile izlenecek başarılı yapımlardan biridir. Biyografi yapımlardan hoşlananlar için önerilecek filmlerin başında gelmektedir. Koşucu olan Louis Zamperini’nin yaşam hikâyesi izlenecek yapımlardandır.

Boyun Eğmez Filmi’nin Konusu

Boyun Eğmez, ünlü maratoncu Louis Zamperini’nin hayat hikâyesini anlatan dram türünde yapılmış bir filmdir. İkinci Dünya Savaşı patlak vermeden önce Berlin Olimpiyatları’nda güzel bir performans gösterir. İlk üçe girmese bile fark edilmesine sebep olacak kadar başarılı bir performans çıkarmıştır. İkinci Dünya Savaşı çıktığı zaman da gönüllü olarak orduya katılacaktır. Ülkesi için savaşırken, işler umduğu gibi gitmez. Pasifik dolaylarında geçirdiği bir kaza hayatını olduğu gibi değiştirecektir. Bu kaza sonrasında iki arkadaş hayatta kalacaktır. Bu iki arkadaşı kurtaran Japonlar, onları esir alacaktır. Esir kampında da türlü eziyet ve işkencelere maruz kalacaklardır. Bu işkencelerin duygu durum bozukluğuna yol açması nedeni ile filmin kahramanı, savaş bitiminde zor zamanlar geçirecektir.

Savaşın Kötü Etkileri

Louis Zamperi, savaş bitiminde milli kahraman olarak ülkesine geri döner. Tüm yakınları ve askeri birlikler büyük bir sevinç ile karşılar. Ancak, durum sanıldığının aksine, Louis Zamperi’nin ruhsal durumunda ağır travmalar yaratmıştır. Halüsinasyonlar görmekte ve bu sesleri bastırmak için içki içmektedir. Ancak hayatında karşısına çıkan bir kadın ona bu zor günlerinde destek olacaktır. İleride evleneceği bu kadın, onun ruhsal sağlığı için elinden geleni yapacaktır. Spora dönmesi için de içkiyi bırakması gerekmektedir. Acaba her şey umulduğu gibi gerçekleşecek midir? Filmin kahramanı tekrar eski yaşamına dönebilecek midir? Keyifle izlenecek yapımlardan biridir.

Bir önceki yazımız olan Kuralsız - Insurgent (2015) başlıklı makalemizde 2015, Ansel Elgort ve Robert Schwentke hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Merve Taş
    1 sene önce

    Çok güzel bir film

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir