1. Ana Sayfa
  2. Aksiyon
  3. Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı (2017)

Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı (2017)

Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı (2017)
1
8
2017
ABD, İngiltere, Macaristan, Kanada, ispanya
2 Saat 44 Dakika
Denis Villeneuve

Blade Runner 2049, gerilim tarzında yapılmış, Amerikan Sineması’nın başarılı yapımlarından biridir. Uzun metrajlı olan bu filmin başrollerini, Ryan Gosling, Harrison Ford paylaşırken yönetmenliğini ise Dens Villeneuve yapmaktadır. Gerilim ve macera tarzı filmlerden hoşlananlar için önerilen başarılı yapımlardan biridir. Kıyasıya bir macera ve bilim kurgu öğeler, filmde öne çıkan vurgular arasındadır. Yapay zeka ile insanın karşılaştırılması bu filmde sıkça öne çıkan temalar arasındadır. Gelecekte nasıl bir dünya bizleri beklemekte, insanın yerini yapay zeka alabilecek mi? Günümüzde yapılan bu tartışmalar, filmde de asıl konuya yön veren detaylar arasındadır.

Blade Runer 2049’da Neler Oluyor?

Los Angeles’te yaşayan bir polis memurunun başından geçen sıra dışı olaylar anlatılmıştır. Günümüzden seneler sonra gerçekleşen bir dünyada robotlar ve yapay zekalar ile gerçekleşen bir macera filmidir. Toplumsal yaşamın düzenini bozacak önemli bir sır bulunmaktadır. Şans eseri bu sırrı öğrenen filmin kahramanı olan polis memurunun başından geçen olaylar anlatılmıştır. Bu sırrın ortaya çıkması, toplumsal açıdan bazı sorunlara yol açabilecektir. Bu sorunları halletmenin tek yolu da bu sırrı bilen başka birinden yardım almaktır. Bu konuda bilgi sahibi olan tek kişi de Rick Deckard olacaktır. Ödül avcısı olarak nitelendirilen bu şahıs, polis memuru ile iş birliği yapıp, tüm bildiklerini onunla paylaşacaktır. Bu aşamada da çok sayıda olayın içine girecek ve türlü maceralara atılacaktır. Bu maceraların sonunda insanlığa faydalı olabilecek midir? Felakete sürükleyecek bu gerçeğin açığa çıkmaması ve çözüm üretilmesi için neler yapılmalıdır?

Yapay Zekalar İle Gelecekteki Dünya

Filmin baştan sona her sahnesi, son derece sürükleyici bir yapıdadır. Gelecekteki dünyada, yapay zekaların yaşamımızdaki yeri ve önemi anlatılmıştır. Bu konuda bazı eleştiriler olabilir. Robotlar, insanların yerini alabilir mi? Duygusal açıdan insanı aratabilir mi? Tüm bu eleştirilere güzel bir sinema diliyle cevap verilmiştir. Yapay zekalar ile dost olunabilir ve gelecekte pek çok konuda onlardan yardım alınabilir. Bazı ön yargıları da kıracak olan başarılı yapımlardan biridir. Bilim kurgu ve macera sevenler için önerilecek başarılı yapımlardan biridir.

Bir önceki yazımız olan Kuralsız - Insurgent (2015) başlıklı makalemizde 2015, Ansel Elgort ve Robert Schwentke hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap