1. Ana Sayfa
  2. Dram
  3. Bir Rüya İçin Ağıt – Requiem For a Dream (2000) 

Bir Rüya İçin Ağıt – Requiem For a Dream (2000) 

Bir Rüya İçin Ağıt – Requiem For a Dream (2000) 
2
8.3
2000
ABD
1 Saat 42 Dakika
Darren Aronofsky

Bu film tam olarak bir dram filmidir. 20 senelik bir film olmasına rağmen, hala izlenmeye devam ediliyor. Duygusal, hüzünlü film sevenlerin mutlaka ilgisini çekecektir.

Filmin Konusu Ve Detayları 

Rüya İçin Ağıt filmi, bir romandan, filme uyarlanmıştır. Televizyon bağımlısı olan bir anne ile uyuşturucu bağımlısı olan bir gencin gerilimli ve acıklı hikâyesini anlatır. Harry artık uyuşturucu batağındadır ve hayatta başka hiç bir amacı kalmamıştır. Annesi ile hayatla olan ilgisini kesmiş umutsuz bir kadındır.

Hayattaki tek amacı, televizyon da izlediği yarışma programına katılmak, sevdiği elbiselerden birini giymektir. Bu esna da yaşlanan anne, çeşitli haplar içmeye başlar. Bu da olayların başlangıcıdır. Filmin yönetmenliğini, DarrenAronofsky üstlenmiştir. Filmin dramatik müzikleri uzun yıllar konuşulmuştur. O güzel müzikleri, ClintMansell yapmıştır. Film de önemli ödüllere layık görülmüş, ünlü film yıldızları yer almaktadır. Jennifer Connely,  JaredLeto gibi oyuncular, filmin başrolünü üstlenmiştir. Hala trajik film önerileri tavsiyesin de baş yapıtlararasındadir.

Jennifer Connely; Kariyerine modellik ile başlamış ünlü oyuncu, Oscar ve Altın Küre ödülü kazanmış olan çok başarılı bir kariyere sahiptir. Jared Leto; Hollywood’ un en yüksek bütçeli filmlerin de rol almış olan, Altın Küre Ödülü ne sahip başarılı bir oyuncudur. Aynı zaman da yönetmenlik ve müzisyenlik yapmıştır.

Filme Genel Bakış 

Bir Rüya İçin Ağıt filmi ders çıkarılması gereken bir filmdir. Her türlü bağımlılığın insanı felakete sürüklediğini ve uzak durulması gerektiğini anlatır. Psikolojik sorunları olan dul bir kadının, uyuşturucu batağında ki oğlu ve kız arkadaşı arasında yaşanan sorunlar ele alınmıştır.

Televizyon programına çıkma şansı olan anne, ödül olan elbiseyi kazanmak ve giymek için, çeşitli zayıflama ilaçları kullanır ve oğlu da aralıksız uyuşturucu kullanmaya devam eder. Anne ve oğulun bu bağımlılıkları, onları çok kötü bir felakete sürükler. Bir ailenin acı hayatını gözler önüne serer. Eğer trajik ve acıklı film önerileri arıyorsanız, bu filmi izleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dört Kardeş - Four Brothers (2005) başlıklı makalemizde 2005, Andre 3000 ve Dört Kardeş hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Müziklerin sinematografiye kattığı dinamizme hayran kaldığım bir baş yapıt bu film. Jared Leto’nun oyunculuğu ise muazzam.

  2. Hiku

    Puanını sonuna kadar hakeden bir film.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir