1. Ana Sayfa
  2. Aksiyon
  3. Batman Başlıyor – Batman Begins (2005)

Batman Başlıyor – Batman Begins (2005)

Batman Başlıyor – Batman Begins (2005)
2
8.2
2005
ABD, İngiltere
2 Saat 20 Dakika

Cristian Bale, Katie Holmes ve Michael Caine gibi oyuncuların canlandırmış olduğu muhteşem bir aksiyon ve gerilim filmidir. Orijinal adı Batman Begins olan Batman Başlıyor, film önerileri içerisinde belki de ilk sıralarda yer alıyor.  İçerisinde sadece gerilim olmayıp birçok duyguya da yer veren bu film aynı zamanda oldukça heyecanlı ve etkileyicidir.

Başlangıcında sıkıcı gibi görünsede ilerleyen sahneler hızla peşinden sürüklüyor. Başlangıç filmi olmakla beraber arkasında devam filmi yer alarak 3’lü bir seri oluşturuyor. Aslında yapı olarak gayet iyi bilinen ve bir insanın nasıl ve ne şekilde süper kahramana dönüştüğünü konu eden bu film birkaç farklı hikâyeden oluşuyor.

Batman Başlıyor ’un Ana Konusu

Ana konu ve anlatılmak istenen ilk mesele bir insanın istediği vakitte neleri başarabileceği ve gerçekten yaptıkları sayesinde süper kahramana dönüşme sürecidir. Fakat böyle bir sonuca hemen ulaşmak pek de mümkün ve kolay değil. Öncelikle ailesini kaybeden Bruce Wayne oralarda duramaz ve yeni yere gidip yerleşmeye karar verir. Fakat yeni yerleştiği yer ise sorunların ardı arkasının kesilmediği Gotham’dır. Belki de buraya şeytan memleketi demek yanlış olmaz.

Gittiği bu belalı, suç ve suçlularla dolu olan yeri adaletli bir yer haline getirmek isteyen Bruce Wayne, aynı zamanda insanları sakinleştirerek onların ruhlarını tamir etmeyi de hedefliyor. Böylelikle hem insanları huzura erdirecek hem de kendi hedefine ulaşarak kalbini  kendi hedefine ulaşarak kalbini mutmain etmiş olacak.

Değişimi Anlatan Kalite

Batman Başlıyor filmi her ne kadar bir insanın süper kahramana dönüşme hikayesini anlatsa da aslında bu yapıdan bahsetmek bir hayli güçtür. Zira değişim sürecini anlatmak hem kalite hem de tecrübe ister. İzleyenleri sıkmadan bilakis merak ve heyecanla sürükleyecek bir senaryoyu oluşturan bu filmin kadrosundaki her bir kişi bu işin hakkını veriyor ve altından başarıyla kalkıyor.

Baş rolün yarasalarla ilgisinden, ailesinin intikamını almak yerine adaleti dağıtma adına verdiği karardan, bu yoldaki yardımcıları ve engellerinden bahseden ve bunu adeta yaşatarak duyguları kabartan, halen daha zevkle izlenen bir filmdir.

Bir önceki yazımız olan Kara Şövalye - The Dark Knight (2008) başlıklı makalemizde 2008, Aaron Eckhart ve Christian Bale hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap