1. Ana Sayfa
  2. Savaş
  3. Başkalarının Hayatı – Das Leben der Anderen (2006)

Başkalarının Hayatı – Das Leben der Anderen (2006)

Başkalarının Hayatı – Das Leben der Anderen (2006)
2
8.4
2006
Almanya, Fransa
2 Saat 17 Dakika

Film Almanya’da, Doğu Berlin’de yaşanan olayları konu ediniyor. Doğu Almanya hükümetinin kendi iktidar savaşını son derece meşru gösterebilmek adına yaptığı bir dizi gizli çalışmaları detaylı bir şekilde anlatıyor. İnsanların hayatlarını dinleyerek onların tüm özelliklerine habersizce sızmak bu insanlar için olması gereken normal davranışlardır. Berlin Duvarı’nın yıkılmasından tam olarak 5 yıl öncesini konu edinen filmde ülkede yaşayan herkesin evinde ve arabasında dinleme cihazları vardır. Bu dinleme cihazları nedeniyle neredeyse 200 insan fişlenmiş ve işsiz kalmıştır. Ancak hükümet için insanların hayatından ziyade kendi iktidarlarını korumak önemlidir. Batı Almanya’ya geçişin de çok zor olduğu bu süreçte özellikle ülkenin aydın kesimi bir çare düşünmek zorundadır.

Bir Tiyatro Yazarının Tüm Hayatı

İktidarın çıkarlarının korunması uğruna bakan tarafından dinleme işinin başına tayin edilen Yüzbaşı Gerd Wiesler dinledikleri karşısında kendi çapında bir seçim yapmak zorunda kalacaktır. Çünkü bir zaman sonra çok önemli bir gerçeğin farkına varan yüzbaşı aslında bu yazarı dinleme işini bakanın şahsi meselesi için yaptığının farkına varır. Yazarın açığını kollayarak onu mesleğinden uzaklaştırmak isteyen bakanın tek bir amacı vardır.  O da yazarın sevgilisine sahip olmaktır. Yüzbaşı bunu fark ettiğinde olaylar daha farklı bir boyut alır ve birden bire işler tamamen rayından çıkmaya başlar. Tarih kokan filmde Doğu Almanya’da bir dönem yaşanmış olan tarihi gerçekliklerin beyaz perdeye yansımış halini izleyeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Oyuncak Hikayesi 4 - Toy Story 4 (2019) başlıklı makalemizde Christina Hendricks, Film Önerileri ve Josh Cooley hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap