1. Ana Sayfa
  2. Dram
  3. Balloon (2018)

Balloon (2018)

Balloon (2018)
1
7.5
2018
Almanya, Fransa, ABD
2 Saat 5 Dakika
Michael Herbig

2018 Alman yapımı film, gerilim ve dram türünde adını duyurmuştur. IMBb puanı 7.6 olup kapağında düzenlenen Balloon , filmin konusunu oluşturmaktadır. Yönetmenliğini Michael Herbig’in yaptığı filmin başrol oyuncuları oldukça tanınmış oyuncular olup Karoline Schuch, Friedrich Mücke ve David Kross filmi tüm gerçekliğiyle yansıtmışlardır.

Yaşanmış Bir Olaydan Alınmıştır

Filmin belki en ilgi çekici yanı konusunun kurgudan ziyade yaşanmış bir olaydan esinlenilmiş olmasıdır. 2. Dünya savaşı sonrasında, baskıcı rejim nedeniyle insanlar Almanya’nın doğu kısmından batı kısmına doğru daha iyi bir yaşam sürmek için kaçmaya başlamışlardı. Doğu Almanya üzerinden Batı Almanya’ya yol alırken birçok sıkıntıya katlanmak zorunda kalan Strelzyk ailesinin yaşadıkları anlatılmıştır. Bu aile, diğer geçiş yöntemlerinden farklı olarak balon ile yolculuk yapmayı tercih etmişler ve işler tam olarak burada karmaşıklaşmıştır. Sınıra 200 metre kala donan yakıtları ve soğuk hava şartları, her şeyi en ince ayrıntılarına kadar düşünmelerine rağmen Strelzyk ailesinin kaçış denemesi başarısız olmuştur. Yaşanan bu kaçış deneyimi elbette dönemin rejimi tarafından cezasız bırakılmayacaktı.

İstihbarat Olayı Araştırmaya Başlar

Yaşanan bu başarısız kaçış deneyimi gerekli birimlerin kulağına ulaşınca istihbarat olaya el atar ve kimlerin kaçmaya çalıştığını, nasıl bir yol izlendiğini gizlice araştırmaya başlar. Strelzyk ailesinin ise bu arama çalışmalarından haberi yoktur. İstihbarat onların kimliklerini tespit ettiklerinde ise bambaşka gerilim ve heyecan izleyiciyi sarar. Olaylar artık geri alınamayacak bir boyuta ulaştığında ikinci bir kaçma girişiminde bulunacaklardır. Ancak bu sefer peşlerinde dönemin rejim kuvvetleri ve istihbarat da vardır.

İkinci Kez Kaçma Deneyimi

Strelzyk ailesi, askeri istihbaratın peşlerine düşmesi üzerine ikinci kez balona binmek zorunda kalırlar. Saat gece 02.00 sularında yeniden balona binerler ancak bu kez hava şartları ilkinden daha kötü durumdadır. Sert esen poyraz Strelzyk ailesinin işini daha da zorlaştırır ve balonun hâkimiyetini yavaş yavaş kaybetmeye başlarlar. Doğu Almanya’nın askeri birlikleri ise hala peşlerindedir ve hainleri yakalamak isterler. Rüzgarın iyice kuvvetini artırması sonucu balon Batı Almanya’ya geçerek düşer. Balonun düşmesine rağmen artık Batı Almanya sınırlarına gelmiş ve hedeflerine ulaşmışlardır.

Bir önceki yazımız olan Tetikçi - Shooter (2007) başlıklı makalemizde 2007, Antoine Fuqua ve Film Önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap