1. Ana Sayfa
  2. Aksiyon
  3. Ayla (2017)

Ayla (2017)

Ayla (2017)
8
8.4
2017
Türkiye
2 Saat 5 Dakika
Can Ulkay

2017’de vizyona giren Türk-Amerikan ortaklığı olan film, gerçek bir hikayeden alıntıdır. Sinema salonlarını hıncahınç dolduran duygusal filmimiz IMDb’den de yüksek not almıştır. Hatay İskenderun’da görev yapan Astsubay Süleyman Dilbirliği yakın arkadaşı Ali ile Kore savaşına gönderilmek üzere seçilirler.

Ayla Filmi Konusu

Askerlerimiz Kore’ye geldikten sonra limanda sevinçle karşılanırlar. Karargaha giderken pusuya düşen askerlerimiz pusudan adeta korkusuz bir şekilde çarpışan Astsubay Ali sayesinde kurtulurlar. Gecenin karanlığında ilerlerken bir ses duyan Astsubay Süleyman, sesi kontrol eder ve savaşta katledilmiş insanların arasında ay yüzlü bir kız çocuğu bulur.Ali ile isim düşünürken Süleyman’ın aklına Ayla ismi gelir ve bu ay yüzlü çocuğa Ayla ismini verirler.Süleyman, Ali ve diğer askerlerle karargahta büyüyen Ayla Türk karargahının sevilen kızı haline gelir.Karargahta geçirdiği süre boyunca Türkçe’yi öğrenir ve Süleyman’ı babası olarak benimser.

Süleyman ile Ayla

Aradan yıllar geçmiş ve askerlerimizin yerine yenileri gelmektedir. Bu değişim Süleyman ile Ayla arasında ayrılığın habercisi demektir. Türk ordusunun yaptırdığı Ankara Okulu’na Kore’li bir öğretmen tarafından kaydedilen, Ayla’yı istemeye istemeye oraya bırakan Süleyman, memleketine geri döner. Gitmeden önce Süleyman, Ayla’ya geri geleceğine dair söz verir. Savaş şartları sebebiyle bir daha Ayla’dan haber alamayan Süleyman, bakalım Ayla ile tekrar buluşabilecek mi?
Eğer hala izlemediyseniz izlerken insanın gözlerini dolduran bu filmi ısrarla izlemenizi tavsiye ederim.
Not: Süleyman amcamızı 7 Aralık 2017′ de kaybettik.Nasıl bir sevgidir ki? Eşi de ardından vefat etti. 8 Aralık 2017’de kendilerine yakışır bir şekilde askeri törenle defnedildiler. Mekanlarınız cennet olsun güzel insanlar.
Cenaze törenini youtube’dan izleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Fokus - Focus (2015) başlıklı makalemizde 2015, Adrian Martinez ve Dolandırıcı Filmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 3 sene önce

    Sinemada izlediğim ve ağlamamak için kendimi zor tuttuğum bir filmdi. Eksikler yok mu var elbet ama yine de başarılı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir